W piątek pod koniec dnia euro wyceniano na 4,11 zł, dolara amerykańskiego 3,15 zł, franka szwajcarskiego 3,40 zł, natomiast funta szterlinga 5,05 zł. Miniony tydzień pomimo faktu, że był skrócony, przyniósł dla inwestorów na rynku sporą dozę emocji. Osłabieniu naszej waluty towarzyszy spadek rentowności na polskich 10-letnich obligacjach, które powróciły znowu ponad poziom 4%.

Na szerokim rynku osłabienie dolara w reakcje na podjętą w ostatniej chwili decyzję w sprawie klifu fiskalnego okazało się być tylko chwilowe. Trzydniowa, ale intensywna korekta na EUR/USD spowodowała, że emocje na rynku walutowym dosięgnęły zenitu. W piątek ostatecznie kurs euro wyrażony w dolarze zatrzymał się w okolicy poziomu 1,30. O dalszym trendzie na tej parze walutowej będzie decydował rozpoczynający się tydzień.

Odzyskaniu siły amerykańskiej walucie pomogła czwartkowa publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Wniosek jaki z niego płynie jest następujący: aktualne luzowanie ilościowe w USA może zakończyć się już w tym roku, a nie jak wcześniej planowano w 2015 roku. Jeżeli obawy o szybkie zakończenie QE3 będą nadal żywe, powinniśmy spodziewać się dalszego umocnienia USD.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej polski złoty wykazuje się słabością. Inwestorzy chyba wzięli sobie do serca wypowiedź wiceministra finansów, który powiedział, że w obecnej sytuacji umocnienie rodzimej waluty byłoby niekorzystne dla naszej gospodarki. Bardziej merytorycznie patrząc na zachowania na rynku walutowym warto zwrócić uwagę, że inwestorzy mogą już dokonywać wyceny zbliżającej się decyzji RPP o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Decyzja zostanie przedstawiona już w środę, o ile obniżka jest prawie pewna, pozostaje kwestia wysokości cięć. Patrząc na zachowanie polskiego złotego nasuwa się myśl, że rynki grają pod obniżenie stóp o 50 pb., jeżeli okaże się, że to obniżka wynosi tylko 25 pb. należy spodziewać się aprecjacji polskiej waluty.
Rozpoczynający się dzisiaj pierwszy pełny tydzień nowego roku nie charakteryzuje się bogatym kalendarzem makroekonomicznym. Oprócz środowej decyzji RPP, w tym tygodniu poznamy także decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Nie przewiduje się, żeby dokonał on zmiany wysokości stóp procentowych w Strefie Euro.

Marcin Rogalski - Specjalista Cash Management w Internetowykantor.pl