Poranny handel na złotym nie przynosi dużych zmian na notowaniach – polska waluta pozostaje w rejonie minimum ustalonych w poniedziałek, jednak spadki nie pogłębiają się.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1322 PLN za euro, 3,1524 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,4049 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu kontynuują korektę i wynoszą aktualnie 4,09% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wczorajszy handel na złotym przebiegał pod znakiem niskiej aktywności rynku. Pomimo, iż teoretycznie polska waluta powinna zyskiwać z uwagi pozytywne sygnały z szerokiego rynku – eurodolar ustanowił nowe 7-tygodniowe szczyty. Spadek zwyczajowej korelacji wskazuje, że zgodnie z poprzednimi prognozami inwestorzy na złotym wyczekują już dzisiejszej decyzji RPP, która najprawdopodobniej uwarunkuje nastroje na polskiej walucie, aż do końca roku.

Szeroki konsensus rynkowy, w tym również nasze oczekiwania, zakładają obniżenie stopy procentowej przez RPP o 25pb. Część rynku zakłada jednak, iż Rada na skutek głębszego od oczekiwań spowolnienia polskiej gospodarki może zdecydować się na zrewidowanie polityki monetarnej o 50pb. Szczególnie istotne wydaje się w tym przypadku ostatnie dane dot. PKB za III kw., które wskazały mocny spadek dynamiki przede wszystkim w spożyciu indywidualnym oraz popycie krajowym, a więc w dwóch segmentach, które stanowiły podstawę wcześniejszego wzrostu. Obniżka do poziomu 4,25% jest już wstępnie zdyskontowana przez rynek i taki ruch doprowadziłby najpewniej do umocnienia złotego w kierunku 4,10 EUR/PLN ponieważ gracze zakładający mocniejsze luzowanie zmuszeni zostaliby do zamknięcia swoich pozycji (tzw. market covering). Decyzji o poziomie stopy procentowej tradycyjnie można spodziewać się po godz. 12:00, natomiast konferencja i komunikat po posiedzeniu odbędą się o godz. 16:00.

Prócz krajowej decyzji dot. stóp procentowych złoty podatny będzie również na impulsy płynące z szerokiego rynku, gdzie inwestorzy poznają szereg publikacji makroekonomicznych z gospodarek. W pierwszej fazie handlu od godz. 9:00 uczestnicy rynku poznają m.in. dane dot. sprzedaży detalicznej w Strefie Euro oraz finalne wskazania usługowego PMI. Popołudniu liczyć będą się odczyty zza oceanu, gdzie o godz. 14:15 poznamy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy, a o godz. 16:00 opublikowane zostaną m.in. zamówienia na dobra trwałe oraz zamówienia w przemyśle. Inwestorzy na złotym przede wszystkim skupią się jednak na dzisiejszej RPP i to od decyzji Rady zależeć będzie głównie czy polska waluta nie pogłębi ostatnich spadków. Nastroje z szerokiego rynku mogą odpowiednio hamować lub przyspieszyć ten ruch, jednak jego podstawą będą wydarzenia w kraju.

Z rynkowego punktu widzenia po potencjalnej decyzji RPP (prognozowana zmiana o 25pb.) oczekiwać można umocnienia złotego w kierunku 4,10 – 4,125 EUR/PLN, w reakcji na zamykanie pozycji przez pozostałych uczestników rynku, którzy założyli mocniejsze luzowanie.

Konrad Ryczko