Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po największym spadku w tym roku - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 85,15 USD, po wzroście o 71 centy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 85,15 USD, po wzroście o 71 centy. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 88 centów do 107,70 USD za baryłkę.

W środę podano raport o zapasach ropy w USA, które wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,77 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 374,85 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,13 mln baryłek, czyli 0,1 proc. do 118,06 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,87 mln baryłek, czyli o 1,4 proc., do 202,38 mln baryłek.

Na rynki miała duży wpływ informacja o ponownym wyborze na prezydenta USA Baracka Obamy.

Prezydent Barack Obama wygrał wtorkowe wybory w USA, pokonując swego republikańskiego rywala do Białego Domu, Mitta Romneya, i zapewniając sobie rządy na drugą kadencję.

Obama wygrał wybory zdobywając 50 procent głosów bezpośrednich (wyborców), podczas gdy Romney uzyskał ich 49 procent. Przewaga prezydenta była bardziej wyraźna w liczbie głosów elektorskich, które w USA decydują o wyniku wyborów.

Obama wygrał ze swoim republikańskim oponentem w niemal wszystkich swing states, m.in. w Ohio, Wirginii, Kolorado, Wisconsin i Iowa. Ze stanów "wahających się", Romney triumfował tylko w Karolinie Północnej.

Podczas poprzedniej sesji WTI na NYMEX staniała na 4,27 USD do 84,44 USD/b, najniższego poziomu na zamknięciu handlu od 10 lipca.

W tym roku ropa w USA staniała o 14,0 proc.