Rentowności polskiego długu pozostają stabilne blisko 4,4% w przypadku obligacji 10-letnich.

Dynamiczna zwyżka notowań eurodolara hamuje ostatni spadek wartości złotego na rynku. Inwestorzy na rynku EUR/USD pozytywnie odnieśli się do wstępnych wyników wyborów prezydenckich w USA, które wskazały, iż Barack Obama został wybrany na kolejną kadencję. Bezpośrednio odczytane zostało to jako sygnał, że polityka luzowania ilościowego (QE) będzie kontynuowana co przełożyło się na skokowy spadek wartości amerykańskiego dolara. W przypadku złotego reakcję na spadek awersji do ryzyka na rynkach obserwujemy dopiero od godz. 07:00, wcześniejszy handel przebiegał pod znakiem ograniczonej aktywności graczy i zmienności.

Niezależnie od kolejnych godzin dyskontowania zwycięstwa kandydata demokratów na szerokim rynku głównym wydarzeniem na rynku złotego będzie zaplanowana na dzisiaj decyzja RPP w zakresie stóp procentowych. Ostatnie tygodnie handlu na polskiej walucie przebiegały pod znakiem ograniczonej korelacji z eurodolara wskazując, iż to potencjalne sygnały z RPP będą kluczowe w zakresie najbliższych miesięcy. Zakładamy, że RPP podczas dzisiejszego posiedzenia zadecyduje o obniżeniu stóp procentowych o 25pb. reagując na coraz bardziej wyraźne spowolnienie gospodarcze w Polsce.

Równocześnie fakt ten wydaje się na tyle przesądzony, iż został wstępnie zdyskontowany przez uczestników rynku. To co może doprowadzić do głębszej deprecjacji złotego to komunikat po posiedzeniu i wystąpienie prezesa NBP zaplanowane na godz. 16:00. Jeżeli z retoryki wynikać będzie, iż z zgodnie z naszymi prognozami jest to rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce to część rynku grająca przeciwko takiemu scenariuszowy zmuszona będzie szybko pozamykać swoje pozycje na złotym, doprowadzając do spadku jego wartości. Aktualne notowania kontraktów FRA’s wskazują na możliwość cięć o 75pb. w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy, sygnalizując, że w kwietniu stopa procentowa może wynieść 3,5%. Złoty jest ostatnią z walut regionu (m.in. HUF czy CZK), która nie została poddana jeszcze presji wynikającej z luzowania polityki monetarnej.

Z rynkowego punktu widzenia, poranna zwyżka eurodolara będzie najprawdopodobniej wspierać notowania złotego w pierwszej fazie handlu, tym bardziej, iż reakcję na wydarzenia zza oceanem obserwujemy od godz. 07:00, a sesja Londyńska rozpoczyna się od godz. 9:00. Równocześnie warto pamiętać, że skala potencjalnej zwyżki na złotym nie powinna być znacząca z uwagi na fakt, że inwestorzy wyczekują przede wszystkim doniesień z RPP. Jako intra-sesyjne ograniczenie umocnienia złotego przyjąć należy pełen zakres 4,10 EUR/PLN. W przypadku zarysowania w komunikacie i wystąpieniu potencjalnego rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych należy liczyć się z możliwym spadkiem wartości złotego w kierunku 4,125 EUR/PLN, oraz testem 4,16 EUR/PLN w ciągu paru tygodnii.

Konrad Ryczko