Pod presją są też surowce oraz euro. To zrozumiałe - słabość globalnej koniunktury przekładać się będzie na mniejsze zapotrzebowanie na towary, jak również utrudniać przezwyciężenie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. W Indiach PMI dla całej tamtejszej gospodarki obniżył się w minionym miesiącu z wrześniowych 55 pkt do 53,5 pkt, co było najsłabszym rezultatem od 11 miesięcy.

W Chinach natomiast aktywność całej gospodarki minimalnie się poprawiła, ale wynik na poziomie 50,5 pkt oznacza raczej kontynuację stagnacyjnych zjawisk, a nie jest symptomem wyraźnego odżywania koniunktury. Słaby wynik odnotowano również w Wielkiej Brytanii. Aktywność przemysłu, jak i usług w październiku wyraźnie osłabiła się. Generalnie więc widać, że gospodarki w różnych częściach świata przeważnie się rozwijają, ale nie wydaje się, by tempo tego rozwoju było adekwatne do oczekiwań inwestorów, zwłaszcza tych które stały za wyżkami cen ryzykownych aktywów trwających od początków czerwca do połowy września.

Oprócz danych gospodarczych uwaga inwestorów będzie się dziś i w kolejnych dniach koncentrować na wyborach prezydenckich w Ameryce. Ich ostateczny wynik jest dużą zagadką, bo szanse obu kandydatów są bardzo wyrównane. Z wyborem Obamy wiąże się mniej znaków zapytania, zwycięstwo Romneya niosłoby więcej niepewności. Obaj jednak będą musieli zmierzyć się z tzw. fiscal cliff, czyli niekorzystnymi dla gospodarki zmianami w polityce fiskalnej, które na mocy prawa wejdą w życie z początkiem 2013 r.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Zwycięstwo Obamy w wyborach prezydenckich niosłoby ze sobą mniejszą niepewność niż sukces Romneya
Luksusowe mieszkania w Londynie cieszą się nadal dużym wzięciem wśród inwestorów

Rynki nieruchomości

O 0,8%, czyli najsilniej od 4 miesięcy, poszły w górę październikowe ceny luksusowych mieszkań w Londynie. W ujęciu rocznym zwyżka wyniosła 10,1%. Tego rodzaju nieruchomości są już o 16% droższe niż w szczytowym momencie boomu zakończonego w marcu 2008 r. i kosztują o 52% więcej niż w dołku koniunktury w marcu 2009 r. Przyczyna dużego zainteresowania prestiżowymi lokalizacjami w Londynie jest ciągle ta sama. Tego rodzaju nieruchomości traktowane są jako dobra lokata na ciężkie czasy. Szacuje się, że w III kwartale 87% wszystkich transakcji przeprowadzono za gotówkę. Przy tym 61% transakcji miało charakter inwestycyjny.

Ciekawostką na europejskim rynku jest przejęcie 10% udziałów w brytyjskim Heathrow Airport Holdings przez China Investment Corporation. Za 5,7% udziałów hiszpański Ferrovial otrzymał 257,4 mln funtów, na innych akcjonariuszy przypadło 192,6 mln funtów. HAH jest właścicielem londyńskich lotnisk Heathrow i Stansted, szkockich Glasgow i Aberdeen oraz brytyjskiego Southampton.

Od dewelopera

Spółka deweloperska Turret Development podpisała umowę z firmą Unibep na generalne wykonawstwo kolejnego etapu kompleksu mieszkaniowego "Zielony Żoliborz", powstającego przy ul. Rydygiera w Warszawie. Wartość kontraktu, obejmującego realizację dwóch budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 33 tys. m kw. z 466 lokalami, wyniesie 110,8 mln zł netto. Zakończenie prac budowlanych nowego etapu wyznaczono na połowę października 2014 roku. Firma Unibep do tej pory zrealizowała poprzednie etapy osiedla „Zielony Żoliborz”, obejmujące budynki o łącznej powierzchni 40 tys. m kw.

Zespół analiz Home Broker