Przez ostatnie dwa dni na rynkach większości towarów dominowali optymiści. Wczoraj wartość indeksu CRB, po dwóch tygodniach zniżek, odbiła nieco na północ. Ruch w górę był jednak dość delikatny i wyniósł 0,35%, a wartość indeksu zatrzymała się tuż poniżej poziomu 297 pkt.

Sytuacja na rynku walutowym pozostawała praktycznie bez znaczenia, ponieważ wartość US Dollar Index od kilku sesji pozostaje w miarę stabilna w okolicach poziomu 80 pkt.

Cena miedzi pod presją podaży

Wczoraj strona popytowa nieźle radziła sobie na rynkach surowców przemysłowych i energetycznych. Wczoraj o ponad 1% wzrosły ceny amerykańskich kontraktów na miedź. Tym samym surowiec ten naruszył opór w rejonie 3,54 USD za funt metalu. Poziom ten jeszcze do niedawna służył jako wsparcie i został przebity w dół na początku tego tygodnia. Ceny miedzi nadal znajdują się pod presją podaży – wczorajsza próba powrotu ponad poziom 3,54 USD dzisiaj została zniwelowana, bowiem dziś rano notowania miedzi spadają o około 0,80%.

Nieoczekiwany spadek zapasów ropy w USA

Z podobną sytuacją mamy do czynienia na wykresie ropy naftowej. Wczoraj cena amerykańskiego surowca typu WTI wzrosła o niemal jeden procent, docierając do poziomu oporu w rejonie 86,80-87,00 USD za baryłkę. Niemniej jednak, w tym rejonie uaktywniła się strona podażowa, która dziś rano spycha notowania amerykańskiej ropy w dół.

W czwartek stronie popytowej na rynku ropy pomogły niezłe dane makro z amerykańskiej gospodarki, w tym dobre dane z tamtejszego rynku pracy oraz lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM dla przemysłu za październik. Po południu pojawiły się także informacje dotyczące zmiany zapasów ropy w USA, które również sprzyjały stronie popytowej. Amerykański Departament Energii podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o około 2 miliony baryłek, podczas gdy na rynku spodziewano się ich wzrostu.

Rekordowa produkcja ropy naftowej w Rosji

Tymczasem dzisiaj rano pojawiły się informacje o rekordowej produkcji ropy naftowej w Rosji. Według tamtejszych rządowych danych, w październiku wydobycie tego surowca w Rosji sięgnęło 10,46 mln baryłek dziennie. Jest to ilość o 0,5% większa niż we wrześniu, kiedy to wydobycie wyniosło średnio 10,41 mln baryłek dziennie. Jednocześnie, październikowa liczba wyznacza rekord wydobycia ropy naftowej w Rosji od czasu upadku ZSRR.

Wiadomości z Rosji nie mają jednak istotnego wpływu na notowania ropy na światowych rynkach. W Rosji wydobywana jest bowiem głównie ropa gatunku Ural, tymczasem wśród inwestorów najpopularniejsze są gatunki WTI (USA, rejon Zatoki Meksykańskiej) oraz Brent (Europa, Morze Północne).

Dorota Sierakowska