Europejskie rynki zakończyły dzień na wzrostach, jednak sesja za oceanem przyniosła już trochę rozczarowania. Nie wróży to więc zbyt optymistycznie piątkowym notowaniom. I tak: DAX wzrósł o 0.58%, CAC40 o 0.22%, a FTSE100 o 0.10%. Giełdy za oceanem zakończyły dzień na minusach: DOW -0.06%, a S&P -0.24%.

Brak entuzjazmu na rynku giełdowym, widoczny tez był na innych klasach aktywów – EURUSD oddał część środowych wzrostów, spadając do poziomu 1.3067. Podobnie zjazd zaliczyło srebro (-1.10%), CAD (-0.79%) oraz NZD (-0.41%).

Najważniejszym wydarzeniem dnia wczorajszego, które y nad dzisiejszym rynkiem, jest oczywiście unijny szczyt oraz polityczno-ekonomiczne komentarze jego uczestników. Głównym tematem jest pogłębiający się konflikt pomiędzy Francją i Niemcami, a dotyczący koncepcji europejskiej unii bankowej. Niemcy oczekują szczegółowego dopracowania detali nowopowstającego systemu nadzoru bankowego oraz pogłębienia unii fiskalnej. Z kolei prezydent Hollande naciska na tempo prac, chcąc zdążyć z nowymi rozwiązaniami przed końcem roku.

Dodatkowo dziś warto zwrócić uwagę na:
10:00 - bilans obrotów bieżących w sierpniu w Eurolandzie
16:00 - sprzedaż domów na rynku wtórnym we wrześniu w USA

Maciej Jędrzejak