Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na XII w transakcjach elektronicznych tanieje o 0,2 proc. i wyceniany jest po 3,7790 USD.

Inwestorów zaniepokoiły informacje dotyczące hiszpańskiego sektora bankowego.

Moody's Investors Service podał, że hiszpańskim bankom może brakować 105 mld euro, prawie dwa razy więcej niż szacuje to hiszpański rząd.

W ub. tygodniu informowano, że przeprowadzone w Hiszpanii stres testy sektora bankowego wykazały potrzeby kapitałowe wynoszące łącznie 59,3 mld euro. Podobnego wyniku oczekiwali analitycy.

Stress testy zakładały scenariusz makroekonomiczny, w którym hiszpańska gospodarka notuje spadek PKB trzy lata z rzędu. Przeprowadzenie audytu sektora bankowego było jednym z warunków udzielenia hiszpańskiemu sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro, którą w czerwcu zadeklarowała eurogrupa.

Hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos oceniał wcześniej, że zgodnie ze wstępnymi szacunkami, wyniki stress testów powinny wskazać na potrzeby kapitałowe w wysokości 62 mld euro.

"Na rynku są obawy o hiszpański sektor bankowy po przeprowadzonych stress testach" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader na rynku metali w Korea Exchange Futures Co. w Seulu.

Rynki w Chinach są w tym tygodniu zamknięte z okazji obchodów 63. rocznicy ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej.