Polska waluta osłabia się w poniedziałek, po silnym ubiegłotygodniowym umocnieniu. Rozczarowujący odczyt indeksu Ifo sprawia, że do końca dnia złoty może pogłębić deprecjację, oceniają analitycy.

"W ciągu weekendu nastroje rynkowe pogorszyły się, na co wpłynął wzrost obaw o skuteczne rozwiązanie europejskiego kryzysu, po tym jak hiszpański minister gospodarki powiedział, że jego kraj nie będzie się spieszył z prośbą o pomoc z ESM, a przywódcy Francji i Niemiec podkreślili różnice zdań w sprawie tempa wdrażania wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro" - zauważyli analitycy BZ WBK. Dziś rano kurs EUR/USD zbliżył się do minimum z zeszłego tygodnia (ok. 1,292) po weekendowym wzroście obaw o brak porozumienia europejskich polityków w sprawie walki z kryzysem. Ważne poziomy na dziś to 1,29 o 1,30.

"Niejednoznaczne zachowanie EUR/USD nie pozwoliło krajowej walucie na wyraźne umocnienie. Dzisiaj rano EUR/PLN oscyluje w pobliżu 4,14, złoty nieznacznie traci w wyniku wzrostu obaw o sytuację w strefie euro" - oceniają analitycy. Dzisiejszy odczyt indeksu niemieckiego instytutu ekonomicznego Ifo z Niemiec był poniżej oczekiwań - wyniósł 101,4 pkt wobec spodziewanego wzrostu do 102,5 pkt. i miał najniższą wartość od marca 2010 r. Kolejne dni w tym tygodniu będą już stały pod znakiem publikacji wielu ważnych danych z USA, z ostatecznym PKB za II kw. na czele. Dla rynku ważne też będzie to jak we wrześniu zmienił się nastrój amerykańskich konsumentów, który przed miesiącem uległ znacznemu i niespodziewanemu pogorszeniu.

"Krajowe dane potwierdzą, że popyt konsumpcyjny słabnie i że kontynuacja tego trendu wyraźnie ograniczy tempo wzrostu PKB w kolejnych kwartałach. Skłonność do zakupów będzie też ograniczała niekorzystna sytuacja na rynku pracy, co zapewne potwierdzą sierpniowe dane o stopie bezrobocia. Będzie to już kolejna porcja danych sugerująca przestrzeń do obniżek stóp" - podsumowali analitycy. Kurs EUR/PLN pozostaje w szerokim przedziale 4,05-4,20 i jego dolna i górna granica to ważne poziomy także na ten tydzień. W poniedziałek, ok. godz. 10:40 jedno euro kosztowało 4,1500 zł, a dolar 3,2143 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2912. W piątek, ok. godz. 17:20 jedno euro kosztowało 4,1272 zł, a dolar 3,1762 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2994. Rano, ok. godz. 09:35 jedno euro kosztowało 4,1392 zł, a dolar 3,1923 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2964.