Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną i są najwyższe od połowy maja 2012 - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.019,00 USD za tonę, po wzroście o 0,6 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na XII w transakcjach elektronicznych zdrożał o 0,3 proc. i wyceniany jest na 3,6560 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na XII zdrożała o 2,3 proc. do 57.950 juanów (9.149 USD).

Inwestorów zaniepokoiły słabsze dane z rynku pracy w USA. Dlatego też liczą oni, że Fed podejmie działania, aby stymulować wzrost gospodarczy.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu 2012 roku wyniosła 8,1 proc., wobec 8,3 proc. w lipcu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

W sierpniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła jednak tylko o 96 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 141 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w sierpniu o 103 tys., podczas gdy w czerwcu wzrosła o 162 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,3 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 130 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 142 tys.

"Inwestorzy liczą, że USA więcej zrobią dla gospodarki. Dlatego można spodziewać się wzrostu cen miedzi" - mówi Lelia Kim, trader Tong Yang Securities Inc. w Seulu.

Słabsze dane napłynęły też z Chin, gdzie produkcja przemysłu wzrosła najsłabiej od 3 lat.

"Słabe dane o produkcji pomogą w umocnieniu się problemu stymulowania gospodarki" - dodaje Kim.