Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po ogłoszeniu w czwartek przez Europejski Bank Centralny planu skupu obligacji - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7725 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień w transakcjach elektronicznych bez zmian wyceniany jest na 3,5150 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na grudzień zdrożała o 0,2 proc. do 56 tys. 310 juanów (8880 USD).

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapowiedział w czwartek, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty EBC będzie bez ograniczeń ilościowych skupował krajowe obligacje krótkoterminowe (o terminie zapadalności do trzech lat).

Prowadzony przez EBC program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy euro, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro. "EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne" - mówił Draghi.

"Miedź drożeje po komentarzach prezesa EBC i z powodu spekulacji, że oficjele zrobią więcej, aby stymulować wzrost gospodarczy" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader na rynku metali w Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.