Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o globalną gospodarkę - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.536,00 USD za tonę, po spadku o 0,5 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na XII w transakcjach elektronicznych tanieje o 0,3 proc. i jest wyceniany po 3,4405 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na XII niemal bez zmian po 55.210 juanów.

Inwestorów niepokoją słabe dane napływające z gospodarek, m.in. Japonii i Australii.

W czwartek podano w Japonii, że sprzedaż detaliczna w lipcu spadła mocniej niż się spodziewano, a w Australii liczba pozwoleń na budowę domów spadła w lipcu najmocniej od prawie 10 lat.

Teraz rynki czekają na to, co w piątek w Jackson Hole powie szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

"Światowa gospodarka nie radzi sobie dobrze, ale ostatnio pojawiają się obawy, że lepsze dane z gospodarki USA spowodują iż Fed nie przeprowadzi dalszego luzowania polityki pieniężnej" - mówi He Shan, analityk Galaxy Futures Co, w Pekinie.

"Rynek skupi uwagę na wystąpieniu Bernanke" - dodaje.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2012 roku o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w środę w kolejnym wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w II kwartale 2012 roku o 1,7 proc. Wcześniejsze wyliczenie Departamentu Handlu USA mówiło o wzroście PKB w II kwartale o 1,5 proc.