"Zgodnie z oczekiwaniami publikacja zapisków z sierpniowego posiedzenia FOMC znalazła odzwierciedlenie zarówno na szerokim rynku jak i na notowaniach złotego. Inwestorzy pozytywnie odnieśli się do "gołębiego tonu" protokołu sugerującego, iż FED może wkrótce zainicjować trzecią rundę luzowania ilościowego, jeśli sytuacja gospodarki USA znacznie się nie poprawi. Na rynkach w kilka minut po publikacji o godz. 20:00 przetoczyła się fala entuzjazmu wyrażona w wzrostach eurodolara (ponad 0,4%)"- poinformował analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Inwestorzy nabywali ryzykowne aktywa, w tym także złotego zarówno w końcówce sesji amerykańskiej jak i większości obrotu w Azji. W trakcie dzisiejszej sesji w kraju na godz. 14:00 zaplanowana została publikacja zapisek z ostatniego lipcowego posiedzenia RPP. Protokół z dyskusji powinien wskazać na ile realnie, w świetle mieszanych danych z polskiej gospodarki, przedstawia się scenariusz obniżenia stopy procentowej w kolejnych miesiącach.

"Zakładamy, iż Rada pozostawi stopy na aktualnym poziomie (4,75%), aż do końca roku, decydując się na pierwszą obniżkę dopiero w I kw. 2013r. Mało prawdopodobnym jest, aby dzisiejsza publikacja stanowiła znaczący impuls dla „wakacyjnego" handlu na złotym, jednak będzie ona niezwykle istotna z punktu widzenia fundamentalnego"- podkreślił analityk. W jego ocenie, podczas dzisiejszego obrotu złoty w ograniczonym zakresie podatny będzie na impulsy płynące z szerokiego rynku, na którym inwestorzy wyczekują już publikacji przemysłowych indeksów PMI dla gospodarek Strefy Euro.

W czwartek, ok. godz. 8:30 jedno euro kosztowało 4,0739 zł, a dolar 3,2506 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2534. W środę, ok. godz. 16:50 jedno euro kosztowało 4,0837 zł, a dolar 3,2763 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2469. Rano, ok. godz. 8:40 za jedno euro płacono 4,0761 zł a za dolara 3,2708 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2456.