Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na wrzesień w transakcjach elektronicznych tanieje o 0,9 proc. i jest wyceniany po 3,3950 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na listopad staniała o 0,9 proc. do 54.640 juanów (8.587 USD).

Eksport Chin wzrósł w lipcu 2012 r. o 1,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 11,3 proc. rdr - podało w piątek w wyliczeniach biuro celne.

Tymczasem w lipcu analitycy spodziewali się wzrostu eksportu rdr o 8,0 proc.

Niższy był też import, który w lipcu wzrósł rdr o 4,7 proc., po wzroście w czerwcu o 6,3 proc. - podał urząd celny.

Tu analitycy spodziewali się wyższego wzrostu importu - o 7,0 proc.

Rozczarowały też informacje z czwartku, gdy podano, że produkcja przemysłu w Chinach wzrosła w lipcu słabiej niż oceniano - o 9,2 proc. rdr, po wzroście w VI o 9,5 proc.

To słabszy wynik od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu lipcowej produkcji o 9,7 proc. rdr.

Inwestorzy niepokoją się, że spowolnienie w Chinach, które zużywają najwięcej miedzi na świecie, spowoduje spadek popytu na metale.

"Dane makro, szczególnie te o eksporcie, były bardzo rozczarowujące, co wywiera teraz presję na spadek cen większości metali przemysłowych" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

"Spadki notowań miedzi mogą być jednak ograniczane z powodu spekulacji, że chiński rząd podejmie działania, aby pobudzić wzrost gospodarczy, po serii rozczarowujących danych z gospodarki z tego tygodnia" - dodaje.