W dniu wczorajszym mogliśmy obserwować powrót optymizmu na rynkach. Wystąpienie członka ECB, Nowotnego, okazało się znacznie ważniejsze, niż odczyt indeksu Ifo, który był najgorszy od 28 miesięcy.

Nowotny zapowiedział możliwość uzyskania licencji bankowej przez europejski fundusz ratunkowy (ESM), co inwestorzy odczytali jako zapowiedź ewentualnej zmiany podejścia ECB do walki z kryzysem. W efekcie, mimo fatalnych danych o IFO, eurodolar wyraźnie się umocnił kończąc dzień na poziomie 1,2157. Oczywiście słabszy dolar pomógł i tak silnej w ostatnim czasie polskiej walucie, która po krótkiej korekcie na początku tygodnia znów się umacniała, osiągając na koniec sesji 4,1775 w stosunku do euro i 3,4359 w stosunku do dolara. Na notowania polskiego złotego pozytywnie wpłynęła również wypowiedź szefa NBP, który zasugerował, że umocnienie złotego może mieć charakter długoterminowy, a gospodarka pozostaje zrównoważona.

Optymistyczny scenariusz dnia wczorajszego nie powinien jednak zniekształcić realistycznej oceny perspektyw na przyszłość. Wśród wczorajszych danych makroekonomicznych szczególnie interesująca była publikacja o PKB Wielkiej Brytanii. Wyraźnie gorszy odczyt od prognoz (kwartalnie -0,8% wobec prognozy -0,3%), wzniecił obawy o ewentualne obniżenie ratingu z obecnego AAA. Globalne spowolnienie potwierdzają również dane za wzrost PKB w Korei Południowej.Mocno nastawiona na eksport, szczególnie do krajów Azji, gospodarka Korei zwalnia. PKB wzrósł w II kwartale o 0,4% wobec 0,9% w I kwartale.

Jednocześnie wciąż cieniem na perspektywy dla rynków finansowych kładzie się kwestia zadłużenie krajów strefy euro, a w szczególności Hiszpanii. Wczoraj rano rentowność hiszpańskiego długu osiągnęła rekordowy poziom –7,73%. Obrazu sytuacji dopełnia wieczorna decyzja agencji Moody’s o obniżeniu perspektywy ratingów dla niemieckich banków ze stabilnej do negatywnej.

Wśród najważniejszych wydarzeń na rynkach finansowych w dniu dzisiejszym na szczególną uwagę zasługuje:

- seria publikacji danych makro z USA: zamówienia na dobra trwałego użytku w USA, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych oraz sprzedaż domów,
- kolejne spotkanie ministrów finansów krajów Unii Europejskiej,
- dane dotyczące sprzedaży detalicznej i bezrobocia w Polsce.

Maciej Jędrzejak