Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na wrzesień w transakcjach potaniał o 1,2 proc. i jest wyceniany na 3,4990 USD.

Ceny miedzi wahały się w związku z obawami o stan gospodarki w Europie, słabnący popyt w Chinach oraz w oczekiwaniu na czwartkową decyzję EBC w sprawie stóp procentowych.

Wzrost PMI w Chinach był w czerwcu najwolniejszy od 10 miesięcy. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin wyniósł w czerwcu 2012 roku 52,3 pkt. wobec 54,7 pkt. na koniec maja.

Barclays Plc. poinformował we wtorek, że popyt na metale w Chinach jest obecnie ograniczony przez słabość rynku budowlanego i sektorów z nim związanych.

W środę notowania metalu zależeć będą od informacji, jakie napłyną na rynek z EBC i Bank of England.

"Środowe zmiany ceny miedzi z pewnością będą napędzały decyzje podjęte przez EBC jeśli chodzi o obniżkę stóp procentowych oraz podobne informacje z Bank of England" - napisali w raporcie analitycy z Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Oczekiwania rynkowe mówią o obniżce stóp procentowych przez EBC do 0,75 proc. i pozostawieniu przez bank of England stóp na poziomie 0,5 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na październik prawie nie zmieniła się i wyniosła 55.900 juanów (8.798 USD).