Ceny ropy w USA spadają - na globalnych rynkach paliw przerwa w rajdzie, bo w OPEC+ rosną napięcia związane z decyzją - czy podwyższyć od stycznia wielkość dostaw ropy, czy utrzymać ją bez zmian - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,00 USD, po spadku ceny o 1,55 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 47,82 USD za baryłkę, wyżej o 0,04 proc. - po wzroście ceny w tym tygodniu o 6,3 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa drożeje o 0,6 proc. do 290,3 juanów za baryłkę - po zwyżce notowań w tym tygodniu o ok. 11 proc.

Reklama

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, spotkają się w przyszłym tygodniu, aby ocenić sytuację na rynkach paliw.

Do tej pory inwestorzy oczekiwali, że OPEC i jego sojusznicy opóźnią zaplanowany na styczeń wzrost produkcji ropy. W kartelu i wśród sojuszników OPEC widać jednak podziały na kilka dni przed poniedziałkowym i wtorkowym posiedzeniem grupy.

Przewodniczący OPEC - minister energii Algierii Abdelmadjid Attar - powiedział, że grupa musi zachować ostrożność, ponieważ wewnętrzne dane OPEC wskazują na ryzyko nowej nadwyżki ropy na globalnych rynkach paliw, na początku przyszłego roku, jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują w przyszłym tygodniu o zwiększeniu podaży ropy od początku stycznia 2021 r.

Dodał, że wprawdzie ceny ropy w USA wzrosły w tym tygodniu do 8-miesięcznego maksimum - 45 USD za baryłkę, to wzrost notowań surowca może okazać się "kruchy".

"OPEC+ będzie musiał utrzymać swój kurs, jeśli chcemy osiągnąć uczciwą cenę, która leży w interesie wszystkich" - powiedział Attar.

Komitet OPEC, który obradował w środę i czwartek, ocenił, że zapasy ropy na świecie będą rosnąć w I kw. 2021 r. w tempie 200 tys. baryłek dziennie, jeśli OPEC+ od stycznia zwiększy podaż swojej ropy. To nieoficjalne informacje podawane przez źródła, ponieważ spotkanie komitetu było "prywatne".

Jeśli OPEC+ odłoży o 3 miesiące wprowadzenie wyższych dostaw ropy, to globalne zapasy surowca będą maleć w I kw. o 1,7 mln baryłek dziennie.

Jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują o odłożeniu wyższych dostaw swojej ropy o 6 miesięcy wówczas światowe zapasy ropy będą w II kw. kurczyć się jeszcze szybciej - o 3,2 mln baryłek dziennie.