Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie są najwyższe od 6 lat. Nadzieje związane ze szczepionkami na Covid-19, transformacja na szczytach władzy w USA i postępujące ożywienie w chińskiej gospodarce sprzyjają notowaniom metali bazowych. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,9 proc. - po 7.360,00 USD za tonę - informują maklerzy.

To najwyższa cena miedzi na LME od stycznia 2014 r.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci na razie 0,23 proc. do 3,3125 USD za funt.

Analitycy zwracają uwagę, że pozytywne wiadomości o szczepionkach na Covid-19 podsycają optymizm rynkowych graczy.

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19 - opracowana przez tę firmę i Uniwersytet Oxfordzki - jest skuteczna średnio w 70 procentach.

W poprzednich tygodniach o swoich szczepionkach na Covid-19 informowały amerykańskie koncerny - Pfizer i Moderna. Szczepionka Pfizera ma skuteczność w 95 proc., a Moderny: w 94,5 proc.

Sentyment na rynkach poprawił się też po informacjach o formalnym początku zmian amerykańskiej administracji po wygranych wyborach prezydenckich przez Demokratę Joe Bidena.

Prezydent-elekt Joe Biden oświadczył we wtorek, że jego zespół wytyczy politykę zagraniczną USA dla następnego pokolenia. Jego kandydatem na sekretarza stanu jest Antony Blinken.

Stanowisko sekretarza skarbu ma pełnić Janet Yellen, która była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018.

Tymczasem w Chinach nadal postępuje ożywienie gospodarcze, co dobrze wróży możliwemu wzrostowi zapotrzebowania m.in. na metale przemysłowe, w tym miedź.

W Chinach zapasy miedzi spadły obecnie do najniższego poziomu od 2014 r., podczas gdy zwykle o tej porze roku zapasy metalu rosły, ponieważ producenci spowalniali działalność.

Premier Chin Li Keqiang ocenił, że w przyszłym roku gospodarka powróci do bardziej "właściwego" zakresu rozwoju.

"Popyt w Chinach utrzymuje się, a niektóre zamówienia na sprzęt gospodarstwa domowego z zagranicy są już zapełnione aż do II kwartału 2021 roku, co sygnalizuje wzrost popytu na rynkach zagranicznych" - powiedział w środę Li w Jinrui.

"Napięcia handlowe pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi mogą również złagodnieć ze względu na zmianę prezydenta" - dodał.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 116 USD do 7.293,00 USD za tonę.

Od marcowego "dołka" cena miedzi na LME odbiła się już o ok. 60 proc.