Ceny ropy w USA są najwyżej od 8 miesięcy - na rynkach panują optymistyczne nastroje i oczekiwania, że ostatnie przełomowe prace nad szczepionkami na Covid-19 doprowadzą do szybkiego ożywienia globalnego popytu na paliwa w przyszłym roku - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,15 USD, po wzroście ceny o 0,56 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 48,22 USD za baryłkę, wyżej o 0,77 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa zdrożała o 4 proc. do 292,6 juanów za baryłkę, po zwyżce notowań we wtorek o 5 proc.

Tymczasem od początku listopada cena ropy w USA wzrosła o ponad 1/4 dzięki pozytywnym wynikom skuteczności 3 szczepionek na Covid-19.

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19 - opracowana przez tę firmę i Uniwersytet Oxfordzki - jest skuteczna średnio w 70 procentach.

W poprzednich tygodniach o swoich szczepionkach na Covid-19 informowały amerykańskie koncerny - Pfizer i Moderna.

9 listopada podano, że szczepionka na Covid-19 opracowana przez amerykańską firmę Pfizer Inc. i BioNTech Se jest skuteczna w 90 proc. W ub. środę Pfizer podał, że szczepionka ma 95 proc. skuteczności.

Z kolei 16 listopada amerykańska firma Moderna podała, że jej szczepionka na Covid-19 ma 94,5 proc. skuteczności. Firma wskazała, że w tym roku może wyprodukować 20 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. od 500 mln do 1 mld.

Rajdom na rynkach ropy sprzyjają też oczekiwania, że OPEC i jego sojusznicy opóźnią zaplanowany na styczeń wzrost produkcji ropy.

Pod koniec XI odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników.

Producenci z OPEC+ zdecydują, czy opóźnią złagodzenie cięć produkcji ropy planowane wstępnie na początek 2021 r.

"Nastroje inwestorów poprawiły się w reakcji na rozwój wydarzeń związanych ze szczepionkami na Covid-19 i prawdopodobnym przedłużeniem cięć dostaw ropy z OPEC+" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Wzrosty cen ropy powinny być kontynuowane w nadchodzących dniach" - dodaje.

Analitycy Bank of America Corp. oceniają, że ropa Brent do lata 2021 r. może osiągnąć cenę 60 USD za baryłkę.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zdrożała o 4,3 proc. - do 44,91 USD/b - najwyżej od 5 marca.

Brent na ICE zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 3,9 proc.