Ceny ropy w USA rosną i są blisko 12-tygodniowego maksimum. W Stanach Zjednoczonych już za 3 tygodnie może pojawić się szczepionka na Covid-19 - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,68 USD, po wzroście ceny o 0,61 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 45,28 USD za baryłkę, wyżej o 0,73 proc.

W USA w ciagu 3 tygodni mają się rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19.

Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionki na koronawirusa już 11 grudnia lub 12 grudnia - poinformował szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui.

"Szczepienia, miejmy nadzieję, rozpoczną się już 11 lub 12 grudnia" - powiedział w CNN.

Dodał, że możliwe jest wysyłanie szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu 24 godzin od ich zatwierdzenia.

Dwa tygodnie temu amerykański koncern Pfizer podał, że opracowywana wspólnie z niemieckim BioNTech szczepionka na Covid-19 jest skuteczna w 90 proc. W środę firma doprecyzowała - skuteczność szczepionki wynosi 95 proc.

Pfizer wystąpił w piątek do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia.

W ub. poniedziałek amerykańska firma Moderna podała z kolei, że jej szczepionka na Covid-19 ma 94,5 proc. skuteczności. Firma wskazała, że w tym roku może wyprodukować 20 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. od 500 mln do 1 mld.

"Możemy obserwować ciągłą lawinę +kamieni milowych+ w postępach dotyczących opracowania szczepionek na Covid-19, ale nadal będziemy prawdopodobnie mieć do czynienia z pogarszaniem się sytuacji zdrowotnej w Europie i Ameryce Północnej" - mówi Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Szczepionki nie będą w stanie zapobiec tym falom zachorowań" - dodaje.

Stany Zjednoczone odnotowują obecnie średnio prawie 110 tys. przypadków Covid-19 więcej niż miesiąc temu.

Inwestorzy z rynków paliw poznają tymczasem wkrótce ustalenia krajów grupy OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 r.

Pod koniec XI planowane jest spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników.

Producenci z OPEC+ mają zdecydować, czy opóźnią złagodzenie cięć produkcji ropy planowane wstępnie na początek 2021 r.

Ich decyzję może utrudniać fakt, że azjatyckie rafinerie masowo kupują ropę. Do tego Libia już na dobre wznowiła dostawy swojego surowca i pompuje obecnie na rynki 1,25 mln baryłek ropy dziennie, a francuski koncern naftowy Total jest w trakcie negocjacji dot. zwiększenia swoich inwestycji w sektor naftowy w tym afrykańskim kraju.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zdrożała o 1,2 proc., a Brent na ICE zyskała 1,7 proc.

W listopadzie ropa w USA zdrożała o prawie 20 proc. w reakcji na szybkie postępy firm farmaceutycznych w przygotowaniu leków antywirusowych.