statystyki

Ostry przyrost aktywów finansowych w polskiej gospodarce

autor: Łukasz Wilkowicz27.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:53
giełda, giełdy, finanse

Tylko w II kw. aktywa finansowe w naszej gospodarce urosły o 441 mld zł, osiągając 11,1 bln zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Z tak dużym wzrostem jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Przyrost z okresu kwiecień‒czerwiec był niewiele mniejszy niż odnotowany przez wcześniejsze cztery kwartały.źródło: ShutterStock

Rządowa pomoc i ucieczka w stronę gotówki wstrząsnęły statystykami. Zmniejszyło się znaczenie inwestorów zagranicznych

Tylko w II kw. aktywa finansowe w naszej gospodarce urosły o 441 mld zł, osiągając 11,1 bln zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Z tak dużym wzrostem jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Przyrost z okresu kwiecień‒czerwiec był niewiele mniejszy niż odnotowany przez wcześniejsze cztery kwartały.

Aktywa finansowe obejmują wszystkie środki płatnicze i wierzytelności, poczynając od gotówki i złota przez depozyty bankowe, pożyczki, papiery dłużne, akcje i udziały (również w firmach, które nie są notowane na giełdzie) aż po oszczędności zgromadzone u ubezpieczycieli oraz w funduszach inwestycyjnych i emerytalnych (a nawet środki w ZUS przejęte kilka lat temu z OFE). Statystyki nie uwzględniają nieruchomości.

Podstawowa przyczyna wzrostu to rządowa pomoc, która miała na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym pandemii. Wartość długoterminowych obligacji wyemitowanych przez krajowe podmioty (to przede wszystkim papiery Skarbu Państwa, Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego) zwiększyła się o 197 mld zł, osiągając niemal 1,7 bln zł. Dodatkowo o ponad 97 mld zł urosła wartość długu krótkoterminowego – z terminem spłaty nieprzekraczającym roku.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane