statystyki

Giełda: Prywatne wyprzedza państwowe

12.10.2020, 08:00; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:15

źródło: DGP

Fala prywatyzacji z pierwszych dwóch dekad przemian gospodarczych powodowała napływ na warszawską giełdę dużych państwowych spółek. To między nimi następowało przekazywanie tytułu najbardziej wartościowej firmy na GPW. Biorąc pod uwagę notowania z ostatnich sesji w każdym roku, takich liderów było mniej niż dziesięciu (w ciągu roku zdarzało się, że na krótko pojawiali się inni).

Spadki z ostatnich lat, które najmocniej dotykały sektory będące wcześniej mocną stroną GPW, jak banki, spółki energetyczne czy surowcowe, spowodowały, że w gronie liderów zaczął się pojawiać prywatny biznes – z nowych branż, które dziś cieszą się większym wzięciem wśród inwestorów. Na czele listy najbardziej wartościowych spółek na warszawskim parkiecie w ostatnich kilku miesiącach był CD Projekt. Zapewne nowym liderem zostanie Allegro. Debiut tej spółki sprawi, że w pierwszej dziesiątce firm z najwyższą kapitalizacją będą cztery, które powstały jako krajowe prywatne przedsięwzięcia. Oprócz wymienionych to także sieć sklepów Dino i Cyfrowy Polsat (choć jego główną częścią jest operator telekomunikacyjny Polkomtel uruchomiony w latach 90. przez firmy państwowe). 


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane