Ewentualne zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich wpłynęłoby na dalsze osłabienie dolara, szczególnie wobec juana - oceniają analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Eksperci Golman Sachs wskazali na trzy czynniki, które w przypadku zwycięstwa Joe Bidena wpłynęłoby na dalsze osłabienie dolara, w szczególności względem juana.

Jeden z nich to obiecywane podwyższenie podatków dla firm, które obniżyłoby atrakcyjność akcji amerykańskich spółek. "Może to skutkować wyprzedażą dolara, w przypadku słabych wyników amerykańskich spółek giełdowych" - czytamy w komunikacie GS.

Eksperci wskazali też na bardziej zróżnicowane i mniej konfliktowe podejście do polityki zagranicznej - zmniejszające prawdopodobieństwo zaostrzenia relacji USA-Chiny. "Działałoby na korzyść kilku innych walut, a w szczególności juana" - ocenili.

Do deprecjacji amerykańskiej waluty przyczyniłby się też zdaniem ekonomistów banku rozbudowany pakiet stymulacyjny, "jeden z głównych elementów programu Bidena, zestawiony z polityką Fed koncentrującą się na utrzymaniu niskich stóp procentowych".

Wybory prezydencie w USA odbędą się 3 listopada br. Kandydatem Republikanów jest obecny prezydent USA Donald Trump.