Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi spadkami, a giełdę ciągnęły w dół przede wszystkim spółki technologiczne. Rynki śledzą najnowsze dane gospodarcze i informacje nt. rozwoju pandemii koronawirusa na świecie. To był trzeci zniżkowy tydzień z rzędu.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 245 pkt, czyli 0,88 proc. i wyniósł 27.657,42 pkt.

S&P 500 zniżkował 1,12 proc. i wyniósł 3.319,43 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,07 proc., do 10.793,28 pkt.

Indeks sektora technologicnego S&P 500 spadł o 2,6 proc., notując pierwszą od września 2019 roku serię trzech spadkowych tygodni z rzędu.

Akcje Apple, Microsoft, Alphabet i Amazon zniżkowały ponad 3 proc. Netflix stracił na wartości ponad 2 proc., Facebook poszedł w dół 1,5 proc.

Licząc od początku września akcje wszystkich tych sześciu firm technologicznych spadły ponad 17 proc.

Akcje Oracle spadały o 1 proc. Sekretarz ds. Handlu Wilbur Ross powiedział w piątek, że od 20 września zablokuje użytkownikom amerykańskim możliwość pobierania, aktualizowania i dokonywania transakcji za pomocą aplikacji TikTok lub WeChat. Ogłoszenie to pojawia się, gdy Oracle próbuje sfinalizować umowę, w ramach której zostanie amerykańskim partnerem biznesowym TikToka, aplikacji społecznościowej chińskiej firmy ByteDance.

Transakcje dokonywane za pomocą TikToka będą możliwe do 12 listopada, dając Oracle czas na sfinalizowanie umowy z ByteDance, która zdobędzie uznanie w Białym Domu. Jeśli do tego czasu przesłanki dotyczące "bezpieczeństwa narodowego" zostaną zlikwidowane, blokada TikToka zostanie zniesiona.

Ross powiedział, że blokada dotyczy tylko amerykańskiej wersji aplikacji WeChat. Amerykanie nadal będą mogli dokonywać płatności za pomocą chińskiej wersji aplikacji.

Tesla rosła o 5,5 proc. Piper Sandler podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 515 USD z 480 USD.

Notowania Beyond Meat szły w dół o 4 proc. - JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "neutralnie".

Akcje Ambarella rosły o 2,5 proc. po tym, jak Berenberg ustalił rekomendację dla akcji spółki na "kupuj".

Foot Locker zwyżkował 2 proc. Argus Research podniósł rekomendację dla akcji firmy do "kupuj" z "trzymaj".

"Ostatnie posiedzenia banków centralnych nie zrobiły na rynku wrażenia. Inwestorzy czekają na dalsze wsparcie, oczekując, że w końcu prawodawcy w USA dojdą do porozumienia ws. kolejnego pakietu fiskalnego dla gospodarki" - powiedział Robert Greil, główny strateg w Merck Finck Privatbankiers.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej, że głosowanie nad którąś z wersji pakietu stymulacyjnego jest jedną z opcji, nad którymi dyskutuje się w partii, aby przełamać impas w rozmowach nad pomocą dla gospodarki z Białym Domem i Republikanami w Senacie.

Według Pelosi niektórzy Demokraci chcą ponownie głosować nad pakietem stymulacyjnym o wartości 3,4 bln USD, który Izba przyjęła w maju, podczas gdy niektórzy prawodawcy nie chcą wprowadzać żadnych przepisów, dopóki nie osiągną porozumienia z administracją Trumpa.

Pelosi wyraziła przekonanie, że Demokraci są zjednoczeni w swoim podejściu. Dodała, że nie odczuwa presji, by zmienić swoją strategię.

Według doniesień medialnych Demokraci z tzw. swing states za zamkniętymi drzwiami domagali się głosowania nad pakietem o wartości 2,2 bln USD, reprezentującym obecną ofertę Demokratów w negocjacjach, nawet jeśli jest niewielka szansa, że przejdzie ona przez Senat kontrolowany przez Republikanów.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wyniósł 78,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że wskaźnik wyniesie 75 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 74,1 pkt.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w sierpniu wzrósł o 1,2 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks wzrośnie o 1,3 proc.