Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie mocno zwyżkują w wyniku oczekiwania na dalsze wspieranie gospodarek światowych, które ucierpiały w skutek pandemii koronawirusa. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest teraz wyceniany o 1,6 proc. wyżej - po 6.520,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,03 proc. do 2,8965 USD za funt.

Analitycy spodziewają się wzrostu zapotrzebowania na metale przemysłowe na świecie w reakcji na podejmowane przez rządy działania wspierające gospodarki po koronawirusie.

Republikańscy senatorowie w USA przedstawili swój plan działań - o wartości 1 biliona USD - które mają wesprzeć gospodarkę po pandemii koronawirusa. Chodzi m.in. o serię ustaw dotyczących zasiłków dla bezrobotnych.

Reklama

To i inne podejmowane globalnie środki wspierające gospodarki przyczynia się - jak wskazują analitycy - do bezprecedensowej poprawy płynności na całym świecie, aby zniwelować wpływ pandemii.

"Sentyment rynkowy na świecie jest bardzo byczy z powodu oczekiwań, że łagodzenie działań monetarnych na świecie zostanie podtrzymane" - mówi Jia Zheng, analityk Goldtrust Futures Co.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 6 USD do 6.420,00 USD za tonę, po spadku dzień wcześniej o 2 proc.