statystyki

Zakładowe pożyczki na nowych zasadach

autor: Łukasz Guza20.07.2020, 10:02; Aktualizacja: 20.07.2020, 10:03
Z planowanych regulacji wynika, że jeżeli suma pożyczki przekracza wysokość zgromadzonego wkładu członkowskiego, warunkiem jej udzielenia będzie zobowiązanie się co najmniej dwóch poręczycieli do spłaty zadłużenia członka KZP.

Z planowanych regulacji wynika, że jeżeli suma pożyczki przekracza wysokość zgromadzonego wkładu członkowskiego, warunkiem jej udzielenia będzie zobowiązanie się co najmniej dwóch poręczycieli do spłaty zadłużenia członka KZP.źródło: ShutterStock

Kasę zapomogowo-pożyczkową (KZP) u pracodawcy może założyć co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową, w tym np. zatrudnieni w firmie zleceniobiorcy. Uzyskanie wsparcia może być częściej uzależnione od poręczenia. Tak wynika z projektu ustawy w tej sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie kwestie tworzenia i funkcjonowania kas reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. (Dz.U. nr 100, poz. 502 ze zm). Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują jednak nowe przepisy ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 263 ze zm.), zgodnie z którymi prawo do zrzeszania się przysługuje też osobom wykonującym pracę zarobkową na innej podstawie niż etat (np. na umowach cywilnoprawnych).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane