Zmiany głównych amerykańskich indeksów nie przekroczyły 0,3 proc. na piątkowej sesji, ale w pespektywie tygodnia nastroje inwestorów dość gwałtownie się zmieniały. Jeszcze w poniedziałek technologiczny Nasdaq zanotował rekord wszechczasów, żeby na kolejnych sesjach ustąpić pola tradycyjnym sektorom.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zostały wycenione na 40,59 USD za baryłkę, po spadku o 0,4 proc., a wrześniowe futures na Brent zniżkowały o 0,5 proc. do 43,14 USD/b.

W piątek indeks S&P 500 wzrósł o 0,28 proc. do 3.224,73 pkt., Dow Jones Industrial zniżkował o 0,23 proc. do 26.671,95 pkt, a Nasdaq Composite poszedł w górę 0,28 proc. do 10.503,19 pkt. W perspektywie tygodnia liderem był Dow Jones Industrial, który zyskał 2,3 proc., S&P wzrósł 1,3 proc., a Nasdaq Composite stracił 1,1 proc.

Dla rynku Nasdaq minionym tydzień był pierwszym spadkowym tygodniem, po trzech kolejnych wzrostach. Na realizację zysków z akcji spółek technologicznych, liderujących wzrostom na Wall Street w ostatnich miesiącach, inwestorzy zdecydowali się w poniedziałek. Indeks Nasdaq Composite najpierw wspiął się w trakcie sesji do najwyższego poziomu w historii, po czym zanotował przeszło 5-proc. spadek. Na kolejnych sesjach inwestorzy relatywnie niechętnie kupowali akcje firm technologicznych.

"Dla niektórych segmentów rynków taka przerwa była więcej niż potrzebna. Reakcje rynku były w tym tygodniu dość zdrowe, biorąc pod uwagę rotację, jaką widzieliśmy między sektorami" - ocenił członek zarządu Clarfeld Citizens Private Wealth Michael Hans.

Na realizację zysków z technologicznych akcji inwestorzy zdecydowali się na początku sezonu wyników za II kwartał, który ma zweryfikować tezę o odporności modeli biznesowych tego segmentu rynku na spowolnienia wywołane epidemią koronawirusa.

Weryfikację rozpoczął w czwartek po sesji Netflix. Wyniki platformy streamingowej za II kwartał okazały się słabsze od oczekiwań rynku pod względem zysku na akcje, ale w najważniejszej kategorii - liczbie nowych płatnych abonentów - przebiły szacunki analityków. W II kwartale przybyło ich netto 10,09 mln wobec prognozowanych 8,29 mln. Ale jednocześniej firma oszacowała, że w III kwartale nowych subskrybentów będzie o 2,5 mln więcej wobec oczekiwanego przyrostu o 5,12 mln. W piątek kurs akcji Netfliksa spadł o 6,5 proc., ale licząc od początku roku w dalszym ciągu jest na plusie 51,6 proc.

W nadchodzącym tygodniu wyniki poda m.in IBM (poniedziałek), Microsoft i Tesla (środa) oraz Amazon i Intel (czwartek).

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zostały wycenione na 40,59 USD za baryłkę, po spadku o 0,4 proc., a wrześniowe futures na Brent zniżkowały o 0,5 proc. do 43,14 USD/b. (PAP)