Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła małe zmiany głównych indeksów, ale Nasdaq zanotował piątą z rzędu wzrostową sesję. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, a rozczarowaniem okazały się tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,22 proc. i wyniósł 26.061,69 pkt.

S&P 500 zwyżkował 0,06 proc. i wyniósł 3.115,34 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,33 proc., do 9.943,05 pkt.

Od początku tygodnia Dow i S&P 500 zyskały ponad 2 proc., a Nasdaq wzrósł około 3,3 proc.

„Uważamy, że rynek wycenia sporo dobrych wiadomości, a w nadchodzących miesiącach rajd najprawdopodobniej zwolni. „Oczekujemy niestabilności w nadchodzących miesiącach, gdy będziemy oceniać, jak przebiegają ponowne otwarcia gospodarek i jak zmieniają się wydatki konsumentów” – ocenił Scott Wren, starszy strateg globalnego rynku w Wells Fargo.

Megan Horneman, dyrektor strategii portfolio Verdence Capital Advisors, ocenia, że dalszy marsz indeksów w górę, na obecnych "gorących" poziomach, będzie dużo trudniejsze dopóki fundamenty nie poprawią się. Dodaje, że giełdy wzrosły już bardzo ostro w bardzo krótkim czasie.

"Wyniki muszą sprostać euforii, którą widzieliśmy po wyjściu z rynku niedźwiedzia" - uważa Horneman.

"Uważamy, że rynek wycenia już dużą część dobrych informacji i trend wzrostowy będzie musiał złapać oddech w najbliższych miesiącach aż zobaczymy odrodzenie w gospodarce. Spodziewamy się zmienności w nadchodzących nmiesiącach w oczekiwaniu na sygnały, jak przebiega ponowne otwieranie gospodarki i jak postępują wydatki konsumentów" - dodał Scott Wren, starszy strateg rynków globalnych Wells Fargo.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell wezwał w środę Kongres, aby nie wycofywał się zbyt szybko z federalnej pomocy dla gospodarstw domowych i małych firm w związku z nasilającą się debatą na temat tego, czy należy przedłużyć tymczasowe programy, które miały chronić ich przed pandemią.

"Sądzę, że należałoby pomyśleć o ciągłym wsparciu dla osób, które niedawno straciły pracę i dla mniejszych firm, które mają trudności" - powiedział w czasie wideokonferencji w Izbie Reprezentantów Kongresu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 1,508 mln do 45,67 mln. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,29 mln.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 20,54 mln w tygodniu, który skończył się 6. czerwc. Analitycy spodziewali się 19,85 mln osób.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wzrósł w czerwcu do 27,5 pkt z -43,1 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano -21,4 pkt.