statystyki

Jesienna batalia o szefa EBOR

autor: Bartek Godusławski03.06.2020, 06:06; Aktualizacja: 03.06.2020, 08:40
Koronawwirus i UE, Unia Europejska

Koronawwirus i UE, Unia Europejskaźródło: ShutterStock

Epidemia koronawirusa namieszała przy wyborze nowego prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Z końcem maja mieliśmy poznać następcę kończącego na początku lipca drugą kadencję na tym stanowisku Brytyjczyka Sumy Chakrabartiego. Wybory przesunięto jednak na jesień. Unia Europejska miała wyłonić jednego, wspólnego kandydata, bo zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami to Stary Kontynent wskazuje, kto będzie szefował EBOR.

Być może jesienią nastąpi powrót do tego planu, a jeśli nie, to 71 udziałowców banku będzie wybierało z trzech zgłoszonych kandydatur. Ze strony internetowej EBOR można się dowiedzieć, że jako pierwszy swoje CV złożył nasz minister finansów Tadeusz Kościński. Jego rywalami są były minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan i dyrektor generalna skarbu Francji, która odpowiada za zarządzaniem długiem, Odile Renaud Basso. Nasi informatorzy znający przebieg wyboru szefa londyńskiego banku wskazują, że 70-letni Padoan w wyścigu o czteroletnią kadencję prezesa miał od początku najmniejsze szanse, a faworytką jest obecnie Francuzka.

– Polaka popierają Grupa Wyszehradzka i kraje bałtyckie. Być może oddadzą na nas głos także Brytyjczycy z racji pochodzenia Kościńskiego, ale wiele wskazuje, że nie możemy już liczyć na USA – twierdzi nasze źródło. Takie kalkulacje miałyby jednak sens, gdyby w październiku okazało się, że UE nie wyłoniła jednej osoby na prezesa EBOR. W przypadku decyzji, że Unia wraca do takiego rozstrzygnięcia, pozostałe dwie osoby, które nie uzyskają akceptacji, wycofują się z gry. Informatorzy DGP twierdzą, że Odile Renaud-Basso jest na chwilę obecną przesądzona. Chociaż w resorcie finansów usłyszeliśmy też, że gdyby faktycznie tak było, to Francuzi nalegaliby na wybór szefa banku jak najszybciej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane