Piątkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów na nowojorskich giełdach. DJI zanotował pod koniec sesji lekki spadek, ale i tak był to dlań najlepszy tydzień od kwietnia. Inwestorów niepokoi wzrost napięcia na linii USA-Chiny wokół Hongkongu.

Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 0,04 proc. i wyniósł 24 465,16 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,24 proc. i wyniósł 2955,45 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,43 proc., do 9324,59 pkt.

"W ciągu ostatnich dwóch dni apetyt na ryzyko opadł i na rynkach akcji zapanował moment na złapanie tchu po robiących rażenie wzrostach z dołka osiągniętego 23 marca" - oceniła Candice Bangsund, zarządzająca portfelem globalnej alokacji aktywów w Fiera Capital Corp.

"Kwestia stosunków USA-Chiny może spowodować zniżkę nastrojów na rynku, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie. Obie strony podkreślają postępy w realizacji porozumienia handlowego, ale relacje polityczne pogarszają się naprawdę w szybkim tempie" - zauważył z kolei Sebastien Barbe, dyrektor ds. badań rynków wschodzących w Credit Agricole.

Akcje Alibaby spadły ponad 4 proc. W czwartek amerykański Senat zatwierdził ustawodawstwo, które może uniemożliwić chińskim firmom notowania na amerykańskich giełdach.

Notowania Deere rosły 1 proc. po tym, jak spółka podała w raporcie za pierwszy kwartał, że zysk na akcję wyniósł 2,11 USD vs konsensus rynkowy 1,62 USD.

Notowania Foot Locker szły w dół o 8 proc. Spółka podała w raporcie za I kw., że strata na akcję wyniosła 67 centów wobec oczekiwanej straty 25 centów.

Nvidia rosła 2,5 proc., a firma podała w raporcie za pierwszy kwartał, że zysk na akcję wyniósł 1,80 USD, o 11 centów przebijając konsensus.

Palo Alto Networks szedł w górę o 3 proc. po tym, jak spółka zaraportowała w I kw. zysk na akcję 1,17 USD wobec spodziewanych przez analityków 94 centów.

Chiński parlament ogłosił wprowadzenie nowych przepisów o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu na rozpoczynającej się w piątek dorocznej sesji w Pekinie. Według komentatorów może to oznaczać znaczne ograniczenie autonomii Hongkongu.

"Ustanowimy solidne systemy prawne i mechanizmy egzekwowania w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego w dwóch specjalnych regionach administracyjnych i dopilnujemy, by ich rządy wypełniały swoje konstytucyjne obowiązki" – ostrzegł premier Chin Li Keqiang.

Premier Li dodał, że rząd będzie kontynuował plan integracji Hongkongu z południowymi Chinami.

Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam oceniła w piątek, że planowane przez Pekin narzucenie regionowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym nie wpłynie na niezależność sądowniczą Hongkongu ani na prawa i swobody jego mieszkańców.

Państwowe chińskie media oceniają że przepisy są "absolutną koniecznością" w związku z wielomiesięcznymi antyrządowymi protestami w Hongkongu oraz "wzrostem w separatyzmu podsycanego przez obce siły”.

Prawu o bezpieczeństwie narodowym stanowczo sprzeciwiają się hongkońska opozycja i uczestnicy antyrządowych protestów. Ich zdaniem, takie przepisy mogą posłużyć do ograniczenia swobód obywatelskich i osłabienia autonomii regionu.

"To koniec Hongkongu. To koniec +jednego kraju, dwóch systemów+" - ocenił opozycyjny poseł hongkońskiego parlamentu Dennis Kwok.

Plan narzucenia Hongkongowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym to "faktyczny wyrok śmierci" – twierdzi w piątek brytyjski „Daily Telegraph”.

Stanu Zjednoczone ostro zareagują, jeśli Chiny będą próbowały ograniczyć ruchy demokratyczne w Hongkongu w związku z planami wprowadzenia nowego ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa w tym cieszącym się autonomią regionie - oświadczył w czwartek prezydent USA Donald Trump.

Dwaj amerykańscy senatorowie zaproponowali przepisy mające na celu ukaranie chińskich podmiotów zaangażowanych w egzekwowanie proponowanych nowych przepisów bezpieczeństwa w Hongkongu, a także wnoszą o ukaranie banków prowadzących interesy z tymi podmiotami.

Mimo rosnących napięć w relacjach dwustronnych, Chiny powtórzyły zapowiedź wdrożenia pierwszej fazy umowy handlowej z USA.

"Będziemy współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w celu wdrożenia pierwszego etapu umowy handlowej Chiny-USA" - zapowiedział premier Li Keqiang.

W czwartek wiceprzewodniczący Fedu Richard Clarida zasugerował, że Rezerwa Federalna może odłożyć uściślanie forward guidance dla polityki stóp procentowych i sumy bilansowej do jesieni, ponieważ zmaga się z ogromną niepewnością wywołaną epidemią koronawirusa.