statystyki

Na razie wśród banków nie ma chętnych na kredyt wekslowy z NBP

autor: Łukasz Wilkowicz20.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.05.2020, 09:39
Siedziba NBP

Siedziba NBPźródło: ShutterStock

Jeden z instrumentów ‒ zapowiedzianych w połowie marca przez zarząd Narodowego Banku Polskiego – nie spotkał się do tej pory z zainteresowaniem ze strony sektora bankowego. „Dotychczas nie została zawarta żadna umowa o udzielanie przez NBP kredytu wekslowego. Miały jednak miejsce indywidualne konsultacje banków dotyczące procesu jej zawarcia” – informuje biuro prasowe banku centralnego.

Kredyt wekslowy ma polegać na refinansowaniu bankom komercyjnym nowych kredytów dla firm. Jednym ze stosowanych zabezpieczeń takiego kredytu jest weksel, czyli zobowiązanie do zapłaty. Może on być następnie zdyskontowany w jednym z oddziałów banku centralnego.

„Jednym z głównych wyzwań gospodarczych w warunkach epidemii jest utrzymanie płynności przedsiębiorstw i ich zdolności do bieżących rozliczeń z innymi podmiotami. Wymaga to utrzymania dostępu przedsiębiorstw do kredytu obrotowego. Krajowe banki są dobrze skapitalizowane i płynne, zostały również wsparte płynnościowo działaniami NBP (obniżenie rezerwy obowiązkowej, operacje repo oraz skup obligacji Skarbu Państwa). Jednak w warunkach bardzo wysokiej niepewności udostępnienie dodatkowego źródła finansowania może być czynnikiem wspierającym podaż kredytu dla firm” – informował NBP w momencie wprowadzania nowego instrumentu, czyli w pierwszej połowie kwietnia.

Tyle że przez banki kredyt wekslowy może być traktowany nie tyle jako sposób na ograniczenie ryzyka, ile jako wsparcie płynnościowe. Wskazuje na to ubiegłotygodniowa wypowiedź Przemysława Gdańskiego, prezesa BNP Paribas Bank Polska: – Płynnościowo nasza sytuacja jest więcej niż komfortowa. Zagrożeń kompletnie nie widać, więc wydaje się, że taki instrument nie będzie nam potrzebny – mówił, prezentując wyniki banku za I kwartał.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • radmi123(2020-05-21 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Banki są w komfortowej sytuacji i mają pieniądze na akcję kredytową, więc po co im taki produkt? Prawda jest taka, że od początku pandemii banki postawiły szlaban dla kredytobiorców i czekają aż wszystko się uspokoi. One przetrwają przez kilka miesięcy bez przychodów odsetkowych od nowych kredytów. Przedsiębiorcy i osoby fizyczne bez dochodu już niekoniecznie...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane