Miedź na giełdzie metali LME w Londynie zyskuje na wartości i jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od połowy marca. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME zyskuje 0,3 proc. wobec 5.355,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 0,02 proc. do 2,4175 USD za funt.

Władze Chin chcą wzmocnić rozwój zachodnich regionów kraju, co wesprze zapotrzebowanie na metale przemysłowe. Chodzi m.in. o zaawansowane projekty kolejowe, budowę baz wydobywczych gazu i ropy oraz zakładanie firm technologicznych.

Inwestorzy spodziewają się mocniejszego stymulowania chińskiej gospodarki, która zużywa najwięcej metali przemysłowych na świecie.

Ważne decyzje mogą zapaść podczas rozpoczynającego się w piątek Narodowego Kongresu Ludowego w Chinach - wówczas rząd może ogłosić środki mające na celu wsparcie wzrostu gospodarczego po tym, jak gospodarka Chin skurczyła się w I kw. o niespotykane 6,8 proc., w reakcji na epidemię koronawirusa.

Podczas kryzysu finansowego 2008 r. chińskie władze zareagowały mocnym wsparciem swojej gospodarki - na budowę dróg, kolei i rozwój rynku nieruchomości przeznaczono 4 biliony juanów (560 mld USD), co zwiększyło popyt na wszystko - od rudy żelaza, poprzez miedź, po ropę.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 38 USD do 5.355,00 USD za tonę.