statystyki

NBP nie będzie bezpośrednio kupował długu

autor: Bartek Godusławski27.04.2020, 09:35; Aktualizacja: 27.04.2020, 09:36
Pomocną dłoń do PFR wyciągną banki kontrolowane przez państwa, czyli PKO BP i Pekao. Gdyby był problem z popytem na dług funduszu, kupią go i następnie sprzedadzą do banku centralnego. Obligacje rządowe są dla banków komercyjnych o tyle lepszą inwestycją, że są wyjęte z tzw. podatku bankowego. Te z PFR będą nim objęte – chyba że zostaną szybko odkupione przez NBP.

Pomocną dłoń do PFR wyciągną banki kontrolowane przez państwa, czyli PKO BP i Pekao. Gdyby był problem z popytem na dług funduszu, kupią go i następnie sprzedadzą do banku centralnego. Obligacje rządowe są dla banków komercyjnych o tyle lepszą inwestycją, że są wyjęte z tzw. podatku bankowego. Te z PFR będą nim objęte – chyba że zostaną szybko odkupione przez NBP.źródło: ShutterStock

Państwowe banki dają nadzieję, że znajdą się nabywcy na setki miliardów obligacji, które będzie sprzedawał PFR, BGK czy resort finansów.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że rząd chciałby, aby Narodowy Bank Polski kupował obligacje bezpośrednio od Polskiego Funduszu Rozwoju. Emisje na 100 mld zł mają służyć pozyskaniu pieniędzy na pomoc dla firm z tarczy finansowej. PFR musi zadłużyć się szybko, bo chętnych do uzyskania wsparcia jest wielu. Bezpośrednie obejmowanie papierów przez bank centralny miało ten proces usprawnić. Jednak byłoby to niezgodne z przepisami krajowymi i unijnymi, o czym poinformował nas NBP.

Dlatego bank centralny kupuje papiery na rynku wtórnym i dotyczy to zarówno długu rządowego, jak i tego gwarantowanego przez Skarb Państwa. Taki mechanizm oznacza, że najpierw papiery muszą nabyć instytucje finansowe, a dopiero później zostaną odkupione. Miejsce pod emisje robi już Ministerstwo Finansów, które odwołało swój przetarg papierów rządowych. – Gdyby PFR mógł sprzedawać papiery bezpośrednio do NBP, cały proces można byłoby przeprowadzić szybko. Bez tego będzie wymagał większej gimnastyki, ale to się uda – twierdzi nasz rozmówca z rządu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane