statystyki

Czy tania ropa zahamuje zieloną transformację?

autor: Marceli Sommer11.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 11.03.2020, 09:22
ropa naftowa

ropa naftowaźródło: ShutterStock

Załamanie cen ropy może na dłuższą metę stanowić pozytywny bodziec dla ochrony klimatu, ponieważ na tle niestabilnego rynku naftowego zielone technologie mogą zyskiwać zaufanie inwestorów – przekonuje część ekspertów. Są jednak obawy, że niskie ceny paliwa będą zachęcać do zwiększania jego zużycia.

Agencja Bloomberg podkreśla, że ucierpią budżety koncernów naftowych, co uderzy w ambitne plany inwestycji w czystą energię. Niskie ceny ropy będą również sprzyjały podnoszeniu postulatów likwidacji subsydiów do paliw kopalnych czy zwiększenia ich opodatkowania. O takim scenariuszu mówi DGP Krzysztof Bolesta, wiceprezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i były negocjator polityki klimatycznej. – Rządy mogą wykorzystać zniżkę cen do tego, żeby podwyższyć akcyzę, bo w tej chwili to nie zaboli konsumentów – prognozuje.

Bloomberg przypomina, że po poprzednim załamaniu cen ropy, sześć lat temu w Indiach, kraj ten zredukował swoje subsydia dla paliw kopalnych prawie czterokrotnie, z 29 do 8 mld dol., i zwiększył ich opodatkowanie, przeznaczając część uzyskanych w ten sposób środków na wsparcie dla OZE.

Bolesta podkreśla, że z punktu widzenia unijnego przemysłu kluczowe będą regulacje, a nie sama cena paliwa. – Sytuacja na rynku ropy może dostarczyć sektorowi amunicji i zwiększyć jego presję na złagodzenie regulacji i rewizję niektórych celów klimatycznych. Ale nie wierzę, żeby Komisja się ugięła. Jest za późno, żeby zmienić kierunek unijnej polityki – twierdzi ekspert. Jego zdaniem prawdopodobne jest, że niezależnie od sytuacji na rynku ropy jeszcze w tym roku pojawią się pierwsze propozycje uzgodnienia terminu odejścia od silnika spalinowego. Nie wyklucza jednocześnie, że w związku z koronawirusem może dojść do opóźnienia niektórych elementów „mapy drogowej” Europejskiego Zielonego Ładu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane