statystyki

Czy tania ropa zahamuje zieloną transformację?

autor: Marceli Sommer11.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 11.03.2020, 09:22
ropa naftowa

ropa naftowaźródło: ShutterStock

Załamanie cen ropy może na dłuższą metę stanowić pozytywny bodziec dla ochrony klimatu, ponieważ na tle niestabilnego rynku naftowego zielone technologie mogą zyskiwać zaufanie inwestorów – przekonuje część ekspertów. Są jednak obawy, że niskie ceny paliwa będą zachęcać do zwiększania jego zużycia.

Agencja Bloomberg podkreśla, że ucierpią budżety koncernów naftowych, co uderzy w ambitne plany inwestycji w czystą energię. Niskie ceny ropy będą również sprzyjały podnoszeniu postulatów likwidacji subsydiów do paliw kopalnych czy zwiększenia ich opodatkowania. O takim scenariuszu mówi DGP Krzysztof Bolesta, wiceprezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i były negocjator polityki klimatycznej. – Rządy mogą wykorzystać zniżkę cen do tego, żeby podwyższyć akcyzę, bo w tej chwili to nie zaboli konsumentów – prognozuje.

Bloomberg przypomina, że po poprzednim załamaniu cen ropy, sześć lat temu w Indiach, kraj ten zredukował swoje subsydia dla paliw kopalnych prawie czterokrotnie, z 29 do 8 mld dol., i zwiększył ich opodatkowanie, przeznaczając część uzyskanych w ten sposób środków na wsparcie dla OZE.

Bolesta podkreśla, że z punktu widzenia unijnego przemysłu kluczowe będą regulacje, a nie sama cena paliwa. – Sytuacja na rynku ropy może dostarczyć sektorowi amunicji i zwiększyć jego presję na złagodzenie regulacji i rewizję niektórych celów klimatycznych. Ale nie wierzę, żeby Komisja się ugięła. Jest za późno, żeby zmienić kierunek unijnej polityki – twierdzi ekspert. Jego zdaniem prawdopodobne jest, że niezależnie od sytuacji na rynku ropy jeszcze w tym roku pojawią się pierwsze propozycje uzgodnienia terminu odejścia od silnika spalinowego. Nie wyklucza jednocześnie, że w związku z koronawirusem może dojść do opóźnienia niektórych elementów „mapy drogowej” Europejskiego Zielonego Ładu.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane