Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje po zaliczonej w tym miesiącu najmocniejszej zniżce cen od maja 2019 r. Metal w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,6 proc. do 5.622,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku metal zwyżkuje o 0,5 proc. do 2,5360 USD za funt.

Apetyt na ryzyko na globalnych rynkach poprawił się po informacjach z WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podał jednak, że Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Wyraził też przekonanie, że środki, które Chiny podejmują, są wystarczające, by "odwrócić trend".

"Globalny apetyt na ryzyko, w tym na rynkach metali, poprawił się nieco po komentarzach z WHO o działaniach podejmowanych przez Chiny, aby powstrzymać epidemię" - mówi Priyanka Jhaveri z Kotak Commodity Services.

"Jednak ogólne nastawienie do większości metali przemysłowych pozostanie słabe, dopóki nie będzie jasne, czy wybuch epidemii wirusa w Chinach można zahamować" - dodaje.

Miedź na LME taniała przez poprzednie 12 sesji. Tygodniowy spadek cen wynosi 5,1 proc., a miesięczny 8,9 proc.