Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje z powodu optymizmu, że USA i Chiny już niedługo podpiszą porozumienie handlowe. Do tego może zmaleć produkcja miedzi w Chinach. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych zwyżkuje o 0,7 proc. do 6.260,00 USD za tonę - najwyżej od maja 2019 r. - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź traci 0,04 proc. do 2,8480 USD za funt, po zwyżce ceny w czwartek o 0,8 proc.

Inwestorzy czekają na podpisanie porozumienia USA-Chiny po tym, jak prezydent USA Donald Trump poinformował, że ustalono treść paktu handlowego, a obecnie trwają jedynie prace nad tłumaczeniami i sprawami formalnymi.

Tymczasem władze 10 głównych chińskich hut miedzi, w tym m.in. Jiangxi Copper Co. i Tongling Nonferrous Metals Group Co., zgodziły się podczas czwartkowego spotkania na możliwe cięcie produkcji w celu poprawy marż, chociaż nie ustalono na razie jaka będzie skala obniżek produkcji miedzi. Do kolejnych konsultacji w tej sprawie ma dojść w styczniu.

Obecnie Chiny są producentem 40 proc. miedzi rafinowanej na świecie - w 2018 r. wyprodukowały 9,3 mln ton tego metalu.

Podczas poprzedniej sesji - we wtorek - miedź na LME zyskała 25 USD i kosztowała na zamknięciu handlu 6.215,00 USD za tonę. W środę i czwartek na LME była świąteczna przerwa.