Frankowicze i banki w napięciu czekają na orzeczenie TSUE dotyczące frankowych kredytów hipotecznych. "W ogromnej mierze realizacja tego orzeczenia zależeć będzie od linii orzeczniczej, jaka się ukształtuje w ramach polskiego, krajowego sądownictwa" - mówi prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz w rozmowie z Grzegorzem Osieckim z Dziennika Gazety Prawnej.

To co nas zaniepokoiło i dlaczego podejmujemy starania o wyjaśnienie tej sytuacji, to zapowiedzi rzecznika TSUE, że praktycznie możliwe są tylko dwa rozwiązania: albo unieważnianie umowy, albo przekwalifikowanie tego kredytu z franków szwajcarskich na złotówki, ale z utrzymaniem LIBOR-u - powiedział Pietraszkiewicz.

Czyli, kredyty byłyby przeliczane po kursie z dnia wzięcia pożyczki, ale oprocentowanie byłoby takie jak franków szwajcarskich. CZYTAJ O TYM WIĘCEJ TUTAJ>>>
To kompletnie absurdalne. Zadziwiło to ekonomistów krajowych i zagranicznych, że w ogóle można taką konstrukcję promować (...) Spowoduje to spustoszenie w sektorze bankowym - dodał prezes ZBP.

Jakie będą koszty takiej ewentualnej operacji?
Wychodzi nam ponad 59 mld zł. To by oznaczało ogromne zmniejszenie w kolejnych latach możliwości kredytowania polskiej gospodarki - ocenił Pietraszkiewicz.

Zobacz całe wideo: