Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,86 USD, po zniżce ceny o 0,44 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,65 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,02 proc.

Amerykańscy i chińscy negocjatorzy starają się uzgodnić podstawowe warunki ponownego zaangażowania się w kolejne rozmowy dotyczące handlu, ale po obu stronach widać nieufność - podają anonimowe źródła zbliżone do sprawy.

Zaledwie dwa dni temu zostały wprowadzone nowe cła USA na towary z Chin o wartości 110 miliardów dolarów - m.in. na obuwie, odzież i niektóre produkty technologiczne.

Chiny wprowadziły zaś 1 września dodatkowe chińskie taryfy na produkty amerykańskie - w tym na towary rolne i ropę.

Tymczasem na rynkach ropy jest więcej tego surowca. W sierpniu dostawy ropy z krajów OPEC wzrosły wobec lipca o 0,7 proc. - wynika z wyliczeń agencji Bloomberg - i to w czasie, gdy dostawcy ropy z kartelu starają się zmniejszyć nadpodaż surowca na globalnych giełdach.

Więcej ropy na rynki pompowała w sierpniu Arabia Saudyjska i Nigeria. Był to pierwszy wzrost dostaw ropy z OPEC od początku 2019 r., gdy zaczęło obowiązywać ustalone przez OPEC i jego sojuszników ograniczenie produkcji ropy.

"Wojna handlowa USA-Chiny wywiera presję na obniżki cen ropy" - mówi Vandana Hari, założyciel Vandana Insight.

"Do tego dochodzą informacje, że OPEC odnotował w sierpniu swój pierwszy wzrost produkcji ropy w 2019 r." - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji w USA nie było handlu na parkiecie, a transakcje z tego dnia zostaną zaksięgowane na wtorek.

Brent staniała podczas poprzedniej sesji na ICE o 2,9 proc., czyli 1,77 USD.