statystyki

Spadło zainteresowanie nowymi inwestycjami

autor: Łukasz Wilkowicz16.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:30
Kryzys, wykres, ekonomia, biznes

Kryzys, wykres, ekonomia, biznesźródło: ShutterStock

Spadło zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami – wynika z badania NBP. Chęć do nakładów jest najmniejsza od 2013 r.

Zaskakująco wysoka dynamika inwestycji, jaką nasza gospodarka odnotowała w I kw. (wzrost o 12,6 proc. w skali roku), może okazać się krótkotrwała – wynika z zaprezentowanego wczoraj raportu Narodowego Banku Polskiego na temat koniunktury w firmach. Co kwartał NBP ankietuje kilkaset firm na temat ich bieżącej sytuacji, planów i barier w działalności. Na tej podstawie powstaje „Szybki monitoring NBP”. Takie analizy mają pomóc w prowadzeniu polityki pieniężnej.

Wniosek z najnowszej analizy? „Istnieje szereg czynników wskazujących na możliwość utrzymania się aktywności inwestycyjnej sektora na dobrym poziomie także w horyzoncie analiz SM, w tym struktura rodzajowa nakładów, w której znaczący jest udział wydatków na budowle i budynki, a więc na przedsięwzięcia o relatywnie dłuższym cyklu realizacji. Opinie ankietowanych firm sugerują jednak, że ich aktywność inwestycyjna nie tylko nie będzie przyspieszać, ale może nawet stopniowo słabnąć; zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw prywatnych”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane