statystyki

Spadło zainteresowanie nowymi inwestycjami

autor: Łukasz Wilkowicz16.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:30
Kryzys, wykres, ekonomia, biznes

Kryzys, wykres, ekonomia, biznesźródło: ShutterStock

Spadło zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami – wynika z badania NBP. Chęć do nakładów jest najmniejsza od 2013 r.

Zaskakująco wysoka dynamika inwestycji, jaką nasza gospodarka odnotowała w I kw. (wzrost o 12,6 proc. w skali roku), może okazać się krótkotrwała – wynika z zaprezentowanego wczoraj raportu Narodowego Banku Polskiego na temat koniunktury w firmach. Co kwartał NBP ankietuje kilkaset firm na temat ich bieżącej sytuacji, planów i barier w działalności. Na tej podstawie powstaje „Szybki monitoring NBP”. Takie analizy mają pomóc w prowadzeniu polityki pieniężnej.

Wniosek z najnowszej analizy? „Istnieje szereg czynników wskazujących na możliwość utrzymania się aktywności inwestycyjnej sektora na dobrym poziomie także w horyzoncie analiz SM, w tym struktura rodzajowa nakładów, w której znaczący jest udział wydatków na budowle i budynki, a więc na przedsięwzięcia o relatywnie dłuższym cyklu realizacji. Opinie ankietowanych firm sugerują jednak, że ich aktywność inwestycyjna nie tylko nie będzie przyspieszać, ale może nawet stopniowo słabnąć; zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw prywatnych”.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane