Maklerzy proszą szefa rządu o wsparcie. "Nasza branża jest w zapaści"

autor: Marek Chądzyński08.07.2019, 08:03; Aktualizacja: 08.07.2019, 08:18

- Nasza branża jest w zapaści, a to duże ryzyko, że cały rządowy plan rozwoju gospodarki poniesie fiasko - mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich

Izba Domów Maklerskich w liście datowanym na 2 lipca próbuje przekonać premiera Mateusza Morawieckiego, że bez domów maklerskich nie ma większych szans na rozwój rynku kapitałowego. Czy to nie jest zbyt mocna teza?

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, który model finansowania gospodarki jest bardziej korzystny z punktu widzenia celu, jaki zawarto w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przypominam, że zakłada ona oparcie wzrostu gospodarczego Polski na wiedzy i innowacjach. Do wyboru mamy więc model z dominującą rolą kredytów bankowych i opcję z silnym rynkiem kapitałowym. Według mnie oczywiście ta druga jest lepsza, bo gwarantuje dostęp do kapitału przedsięwzięciom innowacyjnym, o podwyższonym ryzyku, na ich wczesnym etapie rozwoju, kiedy banki nie są chętne udzielić finansowania. Dlatego bez silnych instytucji maklerskich zapewniających dostęp do kapitału przez giełdę jeden z podstawowych celów SOR, jakim jest zwiększanie produktywności polskich firm, jest zagrożony. A giełda jest naturalnym miejscem dla małych i średnich innowacyjnych firm, którymi duzi zagraniczni inwestorzy mniej się interesują, a które mogą liczyć głównie na krajowy kapitał.

Ale oprócz SOR mamy też przygotowywaną przez rząd strategię rozwoju rynku kapitałowego. Czy ona nie wypełnia tych założeń?

Strategia rozwoju rynku skupia się na kosztach finansowania, a nie na zwiększaniu podaży kapitału, co jest znacznie ważniejsze. W niektórych założeniach popierane propozycje idą w przeciwnym kierunku. Chodzi przede wszystkim o jednolitą licencję bankową, która umożliwi bankom oferowanie usług maklerskich. To prosta droga do marginalizacji biur maklerskich, które staną się jedynie kolejnymi departamentami w bankach.

Co w tym złego?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane