statystyki

Banki coraz więcej pożyczają. I ryzykują

autor: Marek Chądzyński22.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 22.05.2019, 09:28
Polacy biorą coraz większe kredyty

Polacy biorą coraz większe kredytyźródło: ShutterStock

Średnia wartość kredytu konsumpcyjnego jest o 9 proc. wyższa niż rok temu. Przy niskim oprocentowaniu zarabia się na prowizjach, ale to hazard.

70 proc. wszystkich nowo sprzedawanych kredytów konsumpcyjnych jest wartych ponad 20 tys. zł. Tak wylicza Biuro Informacji Kredytowej w raporcie o tym, jak banki pożyczały przez pierwsze cztery miesiące roku. Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki o gotówkowe o największej wartości. Od stycznia do kwietnia klienci zaciągnęli – łącznie – o 11,8 proc. więcej kredytów wartych powyżej 30 tys. zł niż w tym czasie w 2018 r. Łączna wartość tego długu była o 12,1 proc. większa. Za to najmniejszych kredytów gotówkowych, nieprzekraczających 2 tys. zł, było o 3 proc. mniej. Spadła też ich łączna wartość, o 2,5 proc.

Kredyty wysokokwotowe dobrze się sprzedają dlatego, że klientów stać na większe pożyczki, bo sami coraz lepiej zarabiają. Jeszcze nie wiemy, o ile wzrósł tzw. dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w ubiegłym roku (dane GUS opublikuje w przyszłym tygodniu), ale w poprzednich latach był to zauważalny wzrost, przekraczający tempo wzrostu wydatków. W 2017 r. miesięczny dochód zwiększył się o 6,2 proc. i wynosił ok. 1600 zł na osobę, a wydatki zwiększyły się jedynie o 1,9 proc., do 1176 zł. Choć świeższych informacji na ten temat nie ma, to nic nie wskazuje na to, żeby trendy się wyraźnie zmieniły. A świadczą o tym inne szczątkowe dane, choćby te o wzroście płac w firmach. Wczoraj GUS podał, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 7,1 proc., do tego zwiększyło się zatrudnienie o 2,9 proc.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane