Czy istnieją prawdziwie darmowe konta bankowe? W wyścigu o względy klientów banki coraz chętniej obniżają koszty prowadzenia rachunków lub wręcz udostępniają darmowe konta osobiste. Często jednak brak opłat obwarowany jest pewnymi warunkami, które musi spełnić klient.

Bezpłatne konto osobiste to już nie tylko hasło niektórych banków zachęcające klientów do zakładania rachunku właśnie u nich. To coraz częściej jedna z najistotniejszych cech, którą klienci sprawdzają, wybierając „swój” bank. Jest to wreszcie także wymóg nałożony na banki przez Unię Europejską oraz ustawę, która weszła w życie w sierpniu br. Bank musi zaproponować swoim klientom opcję podstawowego rachunku płatniczego, jednak funkcjonalności tego rachunku są bardzo ograniczone.

Darmowe konto dla każdego

8 sierpnia 2018 r. weszły w życie przepisy prawne zobowiązujące banki, jak również SKOK-i do posiadania w swojej ofercie tzw. podstawowego rachunku bankowego, który jest bezpłatny. Za korzystanie z konta podstawowego, jak i przypisanej do niego karty płatniczej, instytucja nie będzie mogła pobierać opłat. Darmowe konto bankowe będzie służyło do podstawowej aktywności bankowej klientów, czyli dokonywania wpłat i wypłat środków (w tym wypłat z bankomatów na terenie całej Unii Europejskiej) oraz dokonywania transakcji, w tym przy użyciu karty płatniczej. Maksymalnie 5 wypłat z bankomatu lub wpłat przy użyciu wpłatomatu miesięcznie musi być bezpłatnych, o ile są one własnością innego dostawcy. Również 5 poleceń przelewu miesięcznie zlecanych przez klienta nie może być obarczonych żadnymi opłatami, natomiast opłaty za kolejne nie mogą być wyższe niż opłaty najczęściej stosowane przez bank w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Brzmi wspaniale – jednak nie każdy może skorzystać z oferty całkowicie darmowego konta. Ustawodawca precyzuje, iż przysługuje ono osobom, które nie posiadają żadnego innego rachunku w żadnej placówce bankowej na terenie kraju (z wyłączeniem kont walutowych). Oznacza to, że klienci, którzy posiadają już jakiś otwarty rachunek osobisty, nie będą mogli skorzystać z tej propozycji, chyba że ten rachunek wcześniej zamkną. Oferta ta skierowana jest więc przede wszystkim do osób, które nie posiadają konta w banku.

Wzory wniosków o otwarcie podstawowego konta bank musi udostępniać zarówno w formie papierowej w placówce, jak i w formie elektronicznej na stronie internetowej. Dzięki temu można spokojnie zapoznać się z zapisami umowy przed podpisaniem jej. Klient nie będzie musiał podpisywać dokumentu w stresie, pod presją czasu. Darmowe konto nie może być powiązane z koniecznością korzystania z innych usług banku. Bank nie może także wymagać minimalnych miesięcznych wpływów na rachunek w celu utrzymania braku opłat.

Czy tylko rachunek podstawowy?

Co jednak z klientami, którzy chcieliby założyć rachunek inny niż podstawowy lub po prostu posiadają już konto osobiste i pragną założyć kolejne? Nie tylko wymagane ustawą konta podstawowe oferowane są jako bezpłatne, ale w przypadku innych warto szczególnie uważnie przyjrzeć się warunkom umowy. Istnieją konta bezwarunkowo bezpłatne, jak również takie, przy których wymaga się pewnych regularnych wpływów na rachunek oraz dokonywania transakcji kartą płatniczą – wówczas zarówno prowadzenie rachunku, jak i używanie karty może być bezpłatne.

Dobrze jest zwrócić uwagę na usługi oferowane bezpłatnie w ramach konta bankowego, takie jak np. polecenia przelewów, jak również zleceń stałych i poleceń zapłaty za darmo. Bezpłatne może być ponadto dokonywanie wygodnych przelewów na numer telefonu (BLIK).

Banki konkurują ze sobą o klientów i coraz chętniej wprowadzają do oferty rachunki prowadzone bezpłatnie. Warto jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z warunkami, jakie trzeba spełnić, aby faktycznie nie ponosić opłat nie tylko za posiadanie konta osobistego i karty płatniczej, ale także za przelewy czy wypłatę środków z bankomatów.