Ropa naftowa w USA jest wyceniana najwyżej w tym roku. 60 dolarów za baryłkę jest coraz bliżej - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,04 USD, po zniżce ceny o 0,07 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,60 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,09 proc.

Kraje OPEC+ spotkały się w Baku podczas pierwszego ministerialnego posiedzenia. Producenci ropy zadeklarowali kontynuowanie cięcia dostaw ropy na rynki paliw co najmniej do czerwca, kiedy znów spotkają się, aby zdecydować o możliwym przedłużeniu umowy o niższych dostawach ropy.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih wysunął propozycję kilka tygodni temu dotyczącą przedłużenia cięć ropy przez producentów z OPEC i jego sojuszników na II połowę 2019 r., ale na razie taka decyzja nie zapadła.

Minister energii Rosji Aleksander Nowak ocenił, że niepewność co do dostaw ropy z Wenezueli i Iranu utrudnia podjęcie decyzji w sprawie następnych kroków producentów ropy.

"Komentarze Al-Faliha wzmocniły oczekiwania, że cięcia dostaw ropy z OPEC+ zostaną przedłużone na II połowę roku" - mówi Satoru Yoshida, analityk rynku towarowego w Rakuten Securities Inc.

"Rosja korzysta z bycia członkiem grupy OPEC+ i w końcu ona też poprze propozycję przedłużenia niższych dostaw na dalszą część 2019 r." - dodaje.

Na podstawie umowy z grudnia 2018 r. OPEC+ uzgodnił cięcia dostaw ropy w I połowie tego roku.

Ropa w USA zdrożała podczas poprzedniej sesji o 1 proc. do 59,09 USD za baryłkę, najwyżej od 12 XI 2018 r. W ub. tygodniu surowiec zyskał 4,4 proc.