Mocnymi spadkami giełdy na Wall Street zakończyły najgorszy dla nich tydzień od 10 lat. W piątek głównym pretekstem do wyprzedaży akcji stały się obawy o zamknięcie amerykańskiego rządu, a także oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA i spowolnienie gospodarcze na świecie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,81 proc., do 22.445,37 pkt. To dla tego indeksu najgorszy tydzień od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Przez pięć ostatnich dni Dow Jones spadł o około 7 proc., czyli ponad 1600 punktów.

S&P 500 spadł o 2,06 proc. i wyniósł 2.416,63 pkt. W tym tygodniu indeks stracił ponad 7 proc., a od tegorocznego szczytu zniżkował już prawie 18 proc.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 2,99 proc. do 6.333,00 pkt. W tym tygodniu indeks ten zniżkował ponad 8 proc., a od sierpniowego szczytu jest już 22 proc. niżej.

Reklama

Giełdy w USA przeżywają obecnie najgorszy grudzień od 1931 roku. Dla DJI to może być najgorszy miesiąc od lutego 2009 r. S&P 500 i DJI tracą w tym miesiącu ok. 9 proc., oba indeksy pozostają w fazie korekty, od początku roku są na około 9-proc. minusach.

Reklama

Spadły akcje spółek FAANG - Twitter i Netflix traciły ponad 3 proc.

Mocno zniżkowały też akcje firm finansowych American Express i Visa. Obie spółki straciły około 4 proc.

Akcje Nike rosły o 7 proc. po tym, jak firma podała, że w II kw. zysk za akcję wyniósł 52 centy, 6 centów za akcję powyżej szacunków. Lekko zyskiwały McDonald's oraz Procter & Gamble.

Walory Goldman Sachs poszły w dół o 5 proc. Singapur rozszerzył swoje dochodzenie nad malezyjskim funduszem inwestycyjnym 1MDB. Śledztwo ma teraz objąć także Goldman, jak podał w piątek Bloomberg. Dziennik „Financial Times” w piątkowym wydaniu poinformował z kolei, że Malezja chce, by Goldman zapłacił 7,5 miliarda dolarów za zaangażowanie w 1MDB.

W USA wzrosło ryzyko, że nie zostanie uchwalony budżet, co pozbawi rząd finansowania i oznacza tzw. shutdown.

Trump zagroził w piątek na Twitterze, że doprowadzi do „bardzo długiego zawieszenia rządu federalnego”, jeśli Demokraci zagłosują przeciwko planom sfinansowania muru na granicy z Meksykiem.

W nocy z czwartku na piątek Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła przyznanie 5 mld dolarów na budowę muru na granicy USA-Meksyk. Wcześniej prezydent Donald Trump groził, że nie podpisze przyjętego w tym tygodniu prowizorium budżetowego, jeśli nie znajdą się w nim środki na realizację jego sztandarowej obietnicy wyborczej. Finansowanie muru musi jeszcze zatwierdzić Senat.

Jeżeli prowizorium budżetowe nie zostanie przyjęte do piątku o północy, to przed samymi Świętami rząd i wiele agend federalnych czeka częściowe zawieszenie (shutdown); ponad 800 tys. pracowników sektora publicznego będzie musiało iść na wymuszone urlopy, bądź pracować bez wynagrodzenia.

Produkt Krajowy Brutto USA w III kwartale 2018 r. wzrósł o 3,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk. Rynek oczekiwał wzrostu o 3,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk vs 3,5 proc. w II wyliczeniu.

Deflator PCE w USA w listopadzie wyniósł 1,8 proc. rdr, wobec 2,0 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu 1,8 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w listopadzie wzrosły o 0,4 proc. mdm, podczas gdy w październiku wzrosły o 0,8 proc. mdm, po korekcie z 0,6 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w listopadzie wzrosły o 0,8 proc. mdm wobec spadku w październiku o 4,3 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +1,6 proc.