Ceny ropy utrzymują się bez większych zmian w czwartek rano, jednak znajdują się o 17 proc. poniżej październikowych szczytów. Chiny w październiku importowały rekordowe ilości ropy - podała chińska administracja celna.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,78 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,2 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 72,13 USD za baryłkę, po wzroście o 0,1 proc.

Opublikowane w czwartek rano dane pokazały, że w październiku Chiny miały niższą nadwyżkę w handlu zagranicznym niż oczekiwali ekonomiści (34,01 mld USD wobec konsensusu na 35,15 mld USD). Wyższy od oczekiwań okazał się zarówno eksport (wzrost o 15,6 proc. rdr wobec prognoz na +11,7 proc.), jak i import (wzrost o 21,4 proc. rdr wobec prognoz na +14,5 proc.).

Administracja celna poinformowała również, że w październiku import ropy przez Chiny wzrósł do 9,65 milionów baryłek dziennie, co jest najwyższym poziomem w historii.

Tymczasem ceny ropa w USA od zanotowanego w październiku szczytu staniała o ponad 17 procent.

W ciągu 6 sesji surowiec w USA stracił 6,6 proc.