statystyki

Afera GetBacku wymusza zmiany na rynku obligacji korporacyjnych

autor: Cyryl Szudra, Michał Bogacz04.09.2018, 11:19; Aktualizacja: 04.09.2018, 11:26
Zmiany w ustawie o obligacjach mają m.in. dotyczyć zwiększenia częstotliwości udostępniania sprawozdań finansowych przez emitentów obligacji nienotowanych na rynku giełdowym

Zmiany w ustawie o obligacjach mają m.in. dotyczyć zwiększenia częstotliwości udostępniania sprawozdań finansowych przez emitentów obligacji nienotowanych na rynku giełdowymźródło: ShutterStock

Pokłosiem nieprawidłowości związanych z emisjami obligacji przez GetBack będzie najprawdopodobniej zmiana regulacji dotyczących prywatnych ofert obligacji, emitowanych na podstawie ustawy o obligacjach. Ministerstwo Finansów powołało bowiem zespół roboczy ds. przeglądu regulacji dotyczących obligacji korporacyjnych. Jego skład jest szeroki, reprezentowani są w nim również uczestnicy rynku. Już teraz prowadzi on prace, które mają m.in. wprowadzić zmiany w ustawie z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach. Przedstawiamy wybrane pomysły zmian, które są obecnie rozważane przez ministerstwo i zostały poddane konsultacji w ramach prac zespołu.

Zmiany w ustawie o obligacjach mają m.in. dotyczyć zwiększenia częstotliwości udostępniania sprawozdań finansowych przez emitentów obligacji nienotowanych na rynku giełdowym. Obecnie emitent obligacji oferowanych prywatnie i nienotowanych na rynku (tych emitentów miałyby dotknąć największe zmiany) w propozycji nabycia obligacji jest obowiązany udostępnić sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień bilansowy przypadający nie wcześniej niż 15 miesięcy przed datą udostępnienia propozycji nabycia. Propozycji nabycia musi ponadto towarzyszyć sprawozdanie z badania. Ponadto w okresie od dokonania emisji aż do całkowitego wykupu obligacji taki emitent powinien udostępnić obligatariuszom roczne sprawozdania finansowe wraz ze sprawozdaniem z badania. Taka regulacja uniemożliwia w praktyce weryfikację bieżącej kondycji finansowej emitenta przez obligatariuszy.

Dlatego Ministerstwo Finansów w ramach zespołu roboczego rozważa zwiększanie częstotliwości raportowania np. poprzez zobowiązanie do udostępnienia obligatariuszom dodatkowego sprawozdania śródrocznego (np. sprawozdania półrocznego). Osobną kwestią przedstawioną do dyskusji jest to, czy takie sprawozdanie śródroczne powinno również podlegać obowiązkowemu przeglądowi przez biegłego.

Ministerstwo Finansów rozważa, czy nie nałożyć obowiązku podawania celu przy każdej emisji obligacji. Obecnie określenie celu emisji przez emitenta jest fakultatywne, jedynie dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków jest obowiązkowe. Spółki mogą więc emitować obligacje bez wskazania konkretnego celu, na który pożyczają pieniądze. Jeżeli jednak cel emisji zostanie ustalony w warunkach emisji, to środki z emisji nie mogą być przeznaczone na inny cel. Zdaniem przedstawicieli MF obowiązkowe określenie celu emisji miałoby tę zaletę, że nabywca obligacji miałby pełną wiedzę o sposobie wykorzystania pożyczonych od niego środków, co powinno pozwolić na dodatkową ocenę prawdopodobieństwa zwrotu z inwestycji. Trzeba dodać, że zgodnie z przepisami ustawy o obligacjach już dziś wykorzystanie środków z emisji niezgodnie z określonym celem podlega odpowiedzialności karnej, z zagrożeniem karą grzywny do 5 mln zł, karą pozbawienia wolności do dwóch lat albo obu tym karom łącznie.

Dodatkowo powołany zespół roboczy rozważa argumenty za i przeciw propozycji wprowadzenia limitu ofert prywatnych obligacji (które dziś zasadniczo nie podlegają szczegółowym obowiązkom informacyjnym), jakie emitent lub spółki z jego grupy kapitałowej będą mogły przeprowadzić w danym roku kalendarzowym.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane