Piątkowe notowania na Wall Street zakończyły się wzrostami, Nasdaq i S&P 500 znalazł się najwyżej w historii. Jerome Powell, prezes Fed ocenił w piątek, że silny wzrost gospodarczy w USA utrzyma się, a stopniowe podnoszenie stóp proc. jest właściwym działaniem. Dolar osłabił się do euro i jena, a ceny ropy i miedzi mocno rosną.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 25.796,01 pkt.

S&P 500 zyskał 0,62 proc. i wyniósł 2.874,69 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,86 proc., do 7.945,98 pkt.

Wśród trzydziestu spółek z Dow Jones Industrial wzrostom przewodził DowDuPont, a do spółek spadających najmocniej zaliczała się Nike.

Netflix zyskał blisko 6 proc. po podniesieniu rekomendacji dla spółki przez SunTrust do "kupuj".

O 15 proc. wzrosły notowania Autodesk. Dobre wyniki i podniesienie prognoz przez producenta oprogramowania skłoniło analityków z RBC Capital oraz Oppenhaimer do podniesienia cen docelowych w rekomendacjach dla spółki.

W Jackson Hole trwa sympozjum bankierów centralnych.

Jerome Powell, prezes Fed ocenił, że "jest duże prawdopodobieństwo, że silny wzrost gospodarczy się utrzyma", a "stopniowy proces normalizacji stóp procentowych pozostanie właściwy".

W reakcji na wypowiedzi Powella dolar pogłębił osłabienie. EUR/USD rośnie o 0,75 proc. do 1,162, a USD/JPY spada o 0,1 proc. do 111,2.

Za kontynuacją obecnej polityki Fed i utrzymaniem tempa normalizacji stóp proc. W USA opowiedzieli się w piątek także prezes Fed w Dallas Robert Kaplan oraz prezes Fed z Cleveland Loretta Mester. Z kolei James Bullard, prezes Fed z St. Louis stwierdził, że jego zdaniem stopy proc. powinny na razie zostać na bieżącym poziomie.

Fed podniósł stopy proc. dwukrotnie w 2018 roku. Forward guidance banku sugeruje dwie kolejne podwyżki w bieżącym roku.

Zakończone w czwartek amerykańsko-chińskie rozmowy na szczeblu wiceministrów na temat rozwiązania trwającego konfliktu handlowego między obu krajami nie przyniosły przełomu. Strony "wymieniły poglądy" - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Lindsay Walters.

Departament Handlu w USA podał wstępnie, że zamówienia na dobra trwałe spadły o 1,7 proc. mdm, choć oczekiwano spadku o 1,0 proc. mdm.