statystyki

Artur Sierant: Mianowniki wysokiego ryzyka

autor: Artur Sierant23.07.2018, 06:33; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:11
Są jednak spółki, które prezentują w swoich raportach kwartalnych i rocznych listę akcjonariuszy, a wśród nich siebie. I słusznie, bo posiadają przecież akcje własne. Z tym, że w kolumnie z liczbą głosów pokazują… liczbę posiadanych własnych głosów.

Są jednak spółki, które prezentują w swoich raportach kwartalnych i rocznych listę akcjonariuszy, a wśród nich siebie. I słusznie, bo posiadają przecież akcje własne. Z tym, że w kolumnie z liczbą głosów pokazują… liczbę posiadanych własnych głosów.źródło: ShutterStock

Czy słyszeli państwo o notowanej na warszawskiej giełdzie firmie International Personal Finance plc? Nie? To znaczy, że nie zajmujecie się zawodowo rynkiem kapitałowym. Podpowiem, że akcje tej spółki są notowane pod skróconą nazwą Provident. Tę nazwę z pewnością państwo znają, nawet jeśli nie korzystają z jej usług.

 A, jak widać po notowaniach, ma ona znacznie mniej klientów niż kiedyś. Jeszcze trzy lata temu akcje kosztowały 30 zł, a dziś 10 zł. Dobrze tak „kapitalistycznym krwiopijcom”. Niech rozwijają swoją ofertę gdzieś w Meksyku, a nie u nas.

Wspominam o tej spółce z innego powodu niż wpływ polityki na notowania giełdowe. Pierwszego dnia każdego miesiąca publikuje ona dość niepozorny raport zatytułowany „total voting rights”, co pozwolę sobie przetłumaczyć jako „ogólna liczba głosów”. I w każdym z tych komunikatów prezentowane są trzy liczby: łączna liczba wyemitowanych akcji, liczba akcji, którą posiada IPF, oraz ich różnica. W następnym akapicie spółka prosi o używanie tej różnicy jako mianownika.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane