Minimum 7,7 mld zł – tyle inwestorzy zarobili na rynku kapitałowym. Trudno będzie powtórzyć takie zyski

autor: Marek Chądzyński23.07.2018, 06:33; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:35
Na podstawie danych z 13 izb administracji skarbowej, które uzyskaliśmy, można stwierdzić, że dla inwestujących w akcje czy obligacje ubiegły rok był bardzo dobry – zwłaszcza na tle słabego 2016 r.

Na podstawie danych z 13 izb administracji skarbowej, które uzyskaliśmy, można stwierdzić, że dla inwestujących w akcje czy obligacje ubiegły rok był bardzo dobry – zwłaszcza na tle słabego 2016 r.źródło: ShutterStock

Minimum 7,7 mld zł – tyle inwestorzy indywidualni zarobili na rynku kapitałowym w 2017 r. To o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Jednak w tym roku sytuacja na GPW nie wygląda optymistycznie.

Na podstawie danych z 13 izb administracji skarbowej, które uzyskaliśmy, można stwierdzić, że dla inwestujących w akcje czy obligacje ubiegły rok był bardzo dobry – zwłaszcza na tle słabego 2016 r. Zyski z inwestycji były o ponad połowę wyższe. Widać to w składanych przez inwestorów formularzach PIT-38 z zadeklarowanym dochodem. Prawie 133 tys. podatników (o 13 proc. więcej niż rok wcześniej) wpisało do nich ponad 7,7 mld zł dochodu do opodatkowania.

Z danych wynika, że najbardziej skuteczni byli inwestorzy z województwa wielkopolskiego. Średni dochód na podatnika wyniósł tam ponad 84 tys. zł. Na drugim miejscu jest Mazowsze, gdzie na rynku kapitałowym można było średnio zarobić ponad 79,7 tys. zł. Trzecie miejsce zajęli inwestorzy z Dolnego Śląska – przeciętnie zarobili po 68,5 tys. zł brutto.

Najbardziej spektakularną poprawą wyników mogą pochwalić się gracze z Łódzkiego. Ich dochody były czterokrotnie większe niż w 2016 r. Ale są też regiony, gdzie w 2017 r. inwestorzy zarobili mniej niż w 2016 r. Tak było np. w Świętokrzyskiem i Zachodniopomorskiem, gdzie zyski były niższe o 12,5–13 proc.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane