Miedź na giełdzie metali LME w Londynie mocniej zyskuje, bo władze Chin deklarują wsparcie małego biznesu w tym kraju. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana po 6.818,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,7 proc. - podają maklerzy.

Chiny zamierzają wykorzystać narzędzia monetarne, w tym obniżenie wymaganych rezerw bankowych dla niektórych instytucji finansowych, aby wesprzeć rozwój mniejszych chińskich firm. To część działań mających na celu zapewnienie, że płynność w systemie jest "odpowiednia i dostateczna" - napisano w oficjalnym komunikacie, po spotkaniu chińskiego rządu pod przewodnictwem premiera Li Keqianga.

Chińskie władze chcą też zwiększyć zaufanie na rynkach dzięki koordynacji prowadzonej polityki - napisano w komunikacie.

Ostatnio chiński bank centralny LBCH obniżył wskaźniki rezerwowe dla większości dużych banków o 1 pkt. procentowy w kwietniu. Analitycy oceniają, że w tym roku bank dokona więcej cięć stopy RRR w reakcji na spowolnienie akcji kredytowej.

W środę na LME w Londynie miedź staniała o 67 USD, czyli 1 proc., do 6.773,0 USD za tonę. Metal taniał przez pięć kolejnych sesji - była to najdłuższa taka seria spadkowa od sierpnia 2017 r.